Skąd pochodzi twoje nazwisko i co oznacza? Sprawdzisz to w banalny sposób. Wystarczy kilka kliknięć

Skąd pochodzą polskie nazwiska? Pochodzenie nazwiska to informacja, którą warto znać o swojej rodzinie. W wielu przypadkach może ujawnić to wiele o naszych przodkach. Okazuje się też, że wiele odpowiedzi można znaleźć w Internecie. Podpowiadamy, jak to zrobić w zaledwie kilku krokach.

Nazwisko to nierozerwalna część każdego z nas. Skąd jednak się ono wzięło? Co oznacza? Kiedyś uzyskanie odpowiedzi na te pytania mogło być trudne, jednak w dzisiejszych czasach wiedza ta jest dostępna dla niemal każdego z nas. Wystarczy połączenie internetowe i podstawowa znajomość obsługi komputera.

Zobacz wideo Zagadkowe nazwisko Sylwii Peretti. Wyjawiła nam jego historię

Lubisz ciekawostki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego używamy nazwisk? Początki stosowania nazwisk w Polsce

Historia nazwisk w Polsce sięga XIV wieku, ale zwyczaj dziedziczenia nazwisk kształtował się przez wieki. Początkowo w Polsce nazwiska nosiła wyłącznie szlachta. Ich pozycja społeczna oraz związany z nią majątek wymagał bardziej szczegółowej identyfikacji niż w przypadku pozostałych obywateli. Wraz z rozwojem handlu nazwisk zaczęli potrzebować też mieszczanie. Ostatnią grupą, która przyjęła nazwiska, byli chłopi. Obowiązek noszenia nazwisk natomiast został wprowadzony dopiero pod koniec XVIII i na początku XIX wieku przez wszystkich zaborców.

Skąd pochodzi twoje nazwisko? Możesz sprawdzić to w Internecie!

Tematem pochodzenia nazwisk interesuje się wielu badaczy, w tym językoznawców czy historyków. Jednym z rezultatów ich pracy jest stworzony przez Instytut Języka Polskiego PAN Internetowy słownik nazwisk w Polsce (ISNP). Zbiór ten zawiera ponad 30 tys. nazwisk i jest dostępny bezpłatnie online. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że prace nad słownikiem wciąż trwają, a zaczęły się od nazwisk najbardziej popularnych. Możliwe zatem, że nie wszyscy będą mogli jeszcze znaleźć w nim informacje na swój temat.

Co zrobić, jeśli twojego nazwiska nie ma w słowniku? Pomyśl o odnowieniu więzi rodzinnych

Jeśli twoje nazwisko jest mniej popularne, a nadal nurtuje cię pytanie, skąd ono pochodzi i co oznacza, być może warto nawiązać kontakt z dalszą rodziną, zwłaszcza z osobami ze starszego pokolenia. Seniorzy mają zazwyczaj zaskakujące pokłady wiedzy rodzinnej, którą na pewno chętnie się podzielą. To z kolei może zainspirować dalsze poszukiwania. Wspólnie z pewnością dojdziecie do interesujących wniosków.

Więcej o: