Do Pracowniczych Planów Kapitałowych zostaje zapisany każdy pracownik między 18. a 55. rokiem życia. Można jednak również złożyć deklarację o rezygnacji z uczestnictwa w programie. Należy w tym mieć na uwadze, że ważność deklaracji składanych w latach poprzednich niebawem wygaśnie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie programu, Pracownicze Plany Kapitałowe to prywatny i dobrowolny program gromadzenia środków finansowych na dowolny cel. Każdy pracownik przynależący do PPK otrzymuje od pracodawcy dodatkowe 70 gr na każdą zaoszczędzoną złotówkę. Co więcej, każdemu uczestnikowi przysługuje dopłata powitalna w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł przekazywane przez państwo. Uczestnicy programu posiadają również rachunek PPK, czyli prywatny rachunek, na którym są gromadzone jego oszczędności. Jest on jednocześnie formalnym zapisem w rejestrze uczestników funduszu inwestycyjnego.
Choć głównym zamysłem istnienia PPK jest wsparcie pracowników w oszczędzaniu na czas emerytury, okazuje się, że wypłata środków z PPK jest możliwa w dowolnym momencie. Nie jesteśmy też ograniczeni w tym, na co przeznaczymy zaoszczędzone pieniądze. Szczegółowy opis sytuacji związanej z wcześniejszym wypłaceniem zgromadzonych środków znajduje się w poradniku dostępnym online.
Autozapis do PPK odbywa się co 4 lata, a termin najbliższego autozapisu to 1 kwietnia 2023. Do końca lutego 2023 pracodawcy są zobowiązani poinformować swoich pracowników o wygaśnięciu ważności poprzednio złożonych deklaracji. O ile pracownicy nie złożą nowej deklaracji, pierwsze wpłaty zostaną naliczone i pobrane od wynagrodzeń, wypłaconych w marcu 2023. Jeśli więc chcemy tego uniknąć, nową deklarację o rezygnacji z PPK należy złożyć jak najwcześniej, ale nie wcześniej niż 1 marca 2023.