Do kiedy rezygnacja z PPK 2023? Nie przegap tego terminu! To ostatni dzwonek, aby podjąć decyzję

Co to jest PPK dla pracownika? Czym jest rachunek PPK i kiedy możliwa jest wypłata środków z PPK? Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych PPK jest dokumentem obowiązującym przez określony czas. Do kiedy rezygnacja z PPK 2023 obowiązuje? Wyjaśniamy.

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych zostaje zapisany każdy pracownik między 18. a 55. rokiem życia. Można jednak również złożyć deklarację o rezygnacji z uczestnictwa w programie. Należy w tym mieć na uwadze, że ważność deklaracji składanych w latach poprzednich niebawem wygaśnie.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co to jest PPK dla pracownika? Czym jest rachunek PPK?

Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie programu, Pracownicze Plany Kapitałowe to prywatny i dobrowolny program gromadzenia środków finansowych na dowolny cel. Każdy pracownik przynależący do PPK otrzymuje od pracodawcy dodatkowe 70 gr na każdą zaoszczędzoną złotówkę. Co więcej, każdemu uczestnikowi przysługuje dopłata powitalna w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł przekazywane przez państwo. Uczestnicy programu posiadają również rachunek PPK, czyli prywatny rachunek, na którym są gromadzone jego oszczędności. Jest on jednocześnie formalnym zapisem w rejestrze uczestników funduszu inwestycyjnego.

Kiedy wypłata środków z PPK jest możliwa? Oszczędności nie tylko na emeryturę

Choć głównym zamysłem istnienia PPK jest wsparcie pracowników w oszczędzaniu na czas emerytury, okazuje się, że wypłata środków z PPK jest możliwa w dowolnym momencie. Nie jesteśmy też ograniczeni w tym, na co przeznaczymy zaoszczędzone pieniądze. Szczegółowy opis sytuacji związanej z wcześniejszym wypłaceniem zgromadzonych środków znajduje się w poradniku dostępnym online.

Do kiedy rezygnacja z PPK 2023? Stara deklaracja niebawem przestanie obowiązywać

Autozapis do PPK odbywa się co 4 lata, a termin najbliższego autozapisu to 1 kwietnia 2023. Do końca lutego 2023 pracodawcy są zobowiązani poinformować swoich pracowników o wygaśnięciu ważności poprzednio złożonych deklaracji. O ile pracownicy nie złożą nowej deklaracji, pierwsze wpłaty zostaną naliczone i pobrane od wynagrodzeń, wypłaconych w marcu 2023. Jeśli więc chcemy tego uniknąć, nową deklarację o rezygnacji z PPK należy złożyć jak najwcześniej, ale nie wcześniej niż 1 marca 2023.

Więcej o: