Kiedy przycinać porzeczkę? Nie przegap tego terminu. Przez to owoców może być znacznie mniej

Kiedy przycinać porzeczki czerwone, a kiedy białe? Mamy na to niewiele czasu. Sprawdź, jak prawidłowo to zrobić, aby latem cieszyć się dorodnymi i pysznymi owocami. Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać, podczas przycinania krzewów owocowych. Lepiej nie popełnij tych błędów!

Owoce czarnej porzeczki to nie tylko jedne z największych przysmaków lata, ale też bogate źródło witamin. Sprawdź, jak o nią dbać, aby móc zebrać jak najwięcej jej smacznych i zdrowych owoców.  

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy przycinać czarną porzeczkę? Możemy to zrobić w kilku terminach 

Porzeczki możemy przyciąć pod koniec lata, kiedy już zbierzemy wszystkie owoce, a także jesieni oraz pod koniec zimy. Ostatnia szansa na przycięcie tych krzewów przypada na przedwiośnie, tuż przed tym, jak zaczną pojawiać się pąki. Jeśli zrobimy to później, zmniejszy się ilość owoców, które będziemy mogli zebrać latem - informuje portalu poradnikogrodniczy.pl.

Jak przycinać krzewy porzeczki? Przestrzega tych zasad, a obdarują cię owocami 

Zanim rozpoczniemy przycinanie porzeczek, musimy zdezynfekować narzędzia, aby krzewy nie zostały niczym zakażone. Ważne jest także to, aby narzędzia były ostre, w przeciwnym razie możemy pokaleczyć roślinę - czytamy na stronie deccoria.pl. Wyróżniamy cięcie:

  • pierwsze - przeprowadzane po raz pierwszy po posadzeniu krzewu - dzięki niemu lepiej się ukorzeni; 
  • sanitarne - czyli usunięcie uszkodzonych i wyschniętych pędów;
  • właściwe - następuje w czwartym lub piątym roku po zasadzeniu - ma za zadanie uformować roślinę. Sprawi, że pojawi się na krzewie największa możliwa liczba owoców.  

Zasady przycinania porzeczek. Kiedy należy to robić? 

Pierwsze cięcie wykonujemy od razu po zasadzeniu. Natomiast cięcie sanitarne powinniśmy przeprowadzać co roku. Z kolei przy pierwszym cięciu zasadniczym musimy zwrócić uwagę na rodzaj porzeczki. Czarną porzeczkę przycinamy w czwartym roku po zasadzeniu, natomiast czerwoną i białą w piątym. W kolejnych latach cięcie zasadnicze wykonujemy co roku, bez względu na rodzaj porzeczki

Więcej o: