Ci seniorzy będą pobierać podwójną emeryturę dożywotnio i co miesiąc. Wystarczy, że złożą dwa wnioski

Podwójna emerytura przysługuje niektórym emerytom dwa razy w roku. To oczywiście czas, kiedy na konto wpływa 13. emerytura i 14. emerytura. Istnieje jednak szansa, aby podwójna emerytura pojawiała się na koncie co miesiąc! Komu przysługuje? Dotyczy to jedynie wybranych grup seniorów, którzy spełniają określone warunki.

Podwójna emerytura dotyczy trzech grup seniorów. Pierwszą z nich są osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz powszechnemu systemowi emerytalnemu, a dodatkowe świadczenie w tym przypadku wypłaca KRUS. Druga grupa to służby mundurowe otrzymujące dodatkową emeryturę z ZER MSWiA. Ostatnia grupa to osoby, które pracowały za granicą i mogą pobierać emeryturę z danego państwa.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Komu przysługuje podwójna emerytura? Emerytura z KRUS i ZUS

Podwójna emerytura z KRUS i ZUS przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny. Co więcej, konieczne jest posiadanie 25-latniego stażu płacenia składek na ubezpieczenie rolnicze, przy jednoczesnym odprowadzaniu składek do ZUS-u. Szczegółowe zasady wyjaśnione zostały w Odpowiedzi na interpelację nr 234 w sprawie zbiegu praw do świadczeń emerytalnych z KRUS i ZUS. Należy zaznaczyć też, że odpowiednie wnioski należy złożyć w obu urzędach.

Podwójna emerytura dla mundurowych. Zmiany obowiązujące od 2022

Informacje o emeryturze dla służb mundurowych zostały przedstawione na stronie rządowej. Na szczególną uwagę zasługują jednak zmiany wprowadzone przez nowelizację z 2022. Dotyczy to funkcjonariuszy przyjętych do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 a przed 1 października 2003, którzy odbyli co najmniej 25 lat służby. Osoby te mogą wybrać jedną z dwóch opcji:

  • doliczyć pracę cywilną do emerytury mundurowej i pobierać tylko jedno świadczenie,
  • pobierać emeryturę podwójną, czyli mundurową i z systemu powszechnego.

Aby pobierać świadczenie ZUS, konieczne jest osiągnięcie wymaganego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn).

Podwójna emerytura a praca za granicą. Sprawdź, czy ci się należy

Prawo do emerytury w kraju innym niż Polska zależy od przepisów obowiązujących w danym państwie. Konieczne jest osiągnięcie wieku emerytalnego i posiadanie określonego stażu pracy. Dokładne wytyczne mogą jednak być różne w zależności od tego, gdzie pracowaliśmy. Co więcej, wniosek należy złożyć również w kraju wykonywania pracy. Nie należy przy tym obawiać się, że świadczenie zagraniczne może wpłynąć na świadczenie polskie. Kwestia ta została wyjaśniona na oficjalnej stronie ZUS-u.

Więcej o: