Czy można prać buty w pralce? Podstawowe wskazówki, jak czyścić obuwie, aby go nie zniszczyć

Jak prać buty w pralce tak, żeby ich nie uszkodzić? Wiele osób popełnia ten błąd podczas prania obuwia mechanicznie. Znamy triki, które sprawią, że będą jak nowe. Ręczne czyszczenie czasami nie wystarcza, dlatego podpowiadamy, jaka temperatura jest dla nich bezpieczna.

Pranie butów w pralce to świetny sposób na dokładne wyczyszczenie obuwia, jak i zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Jednak jak się okazuje, nie każde buty można prać w ten sposób oraz należy przestrzegać pewnych zasad podczas prania obuwia w pralce. Poznaj zasady i triki na czyszczenie butów w pralce.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pranie butów w pralce. Nie rób tak, bo możesz je zniszczyć

Nie każde buty należy prać w pralce, ponieważ można je w taki sposób uszkodzić na stałe. Na początek sprawdź metkę przy bucie i przeczytaj, co napisał producent. Jeśli producent wyraził zgodę, na pranie butów w pralce upewnij się, że włączasz je na odpowiedni tryb i temperaturę. Co ważne, do prania w pralce nie nadają się buty skórzane i te z zamszu. Buty na obcasach również lepiej przemyć ręcznie, włożenie ich do pralki może spowodować niemałą katastrofę. Jeśli twoje buty mają koraliki, cekiny itp. również lepiej zrezygnuj z prania ich w pralce.

Jak bezpiecznie wyprać buty w pralce? Użyj tego woreczka

Jeśli chcesz, aby twoje buty po praniu w pralce były w jednym kawałku oraz dobrze wyczyszczone warto stosować się do kilku zasad. Przed praniem wyczyść buty wilgotną ściereczką z powierzchownych zabrudzeń. Wyjmij sznurówki z butów i wypierz je osobno ręcznie lub możesz również włożyć je do pralki razem z obuwiem. Jeśli masz możliwość, wyjmij z butów również wkładki. Piorąc buty w pralce, najlepiej włóż je do specjalnego woreczka lub małej poszewki od poduszki.

W ilu stopniach prac buty i jak wysuszyć buty po praniu?

Po praniu butów w pralce należy je również odpowiednio wysuszyć. Pamiętaj, żeby nie przyspieszać suszenia butów poprzez kładzenie ich na grzejniku czy suszenie suszarką. Taka zachowanie może doprowadzić do powstania zacieków i plam. Buty najlepiej pozostaw do naturalnego wyschnięcia. Jeśli zależy ci na nieco szybszym wysuszeniu obuwia, do środka możesz włożyć odrobinę gazet, które wchłoną wilgoć. Aby wyprać je w odpowiedniej temperaturze, ustaw właściwy program pralki – buty nie powinny być prane w temperaturze wyższej niż 40°C ani poddawane wirowaniu. Najlepiej ustawić krótki program (np. 30 minut) i jak najniższe obroty.

Więcej o: