Masz w domu te urządzenia? Jeśli nie zarejestrujesz ich na czas, grozi ci aż 30-krotność kary

Rejestracja urządzeń elektrycznych jest obowiązkowa. Kontrolerzy Poczty Polskiej mogą wejść do domów, a konsekwencje tych działań mogą być naprawdę surowe. Od 2023 abonament RTV znacznie podrożał, co wpływa na to, że nie każdy może mieć ochotę rejestrować zakup. Czy jest obowiązek wpuszczenia kontrolera? Ile wynosi kara?

Zgodnie z Ustawą o opłatach abonamentowych z dnia 21 kwietnia 2005 roku Polacy są zobowiązani do opłacania abonamentu za użytkowanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Sprzęty te należy zarejestrować w ciągu 14 dni od zakupu. W 2023 roku stawki poszybowały w górę. Kontrolę nad uczciwością obywateli będą sprawować pracownicy Poczty Polskiej. Ile aktualnie kosztuje abonament RTV? Kiedy pierwsze kontrole i jak wysoka jest kara za brak opłaty? Oto zbiór najważniejszych informacji.

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Kontrola abonamentu RTV. Czy jest kara za niewpuszczenie kontrolera do domu?

W tej sprawie wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny. Zgodnie z jego postanowieniem z 26 września 2018 roku nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolera do domu, gdyż sama ustawa nie daje do tego podstaw. 

Ustawa nie daje kontrolerom prawa żądania wstępu do pomieszczeń celem sprawdzenia posiadania w nich urządzeń wymagających rejestracji i opłat.

- czytamy w oficjalnym wyroku.  

Sprawa wygląda jasno, za niewpuszczenie kontrolera do środka i ograniczenie mu możliwości sprawdzenia, czy w domu znajdują się jakiekolwiek odbiorniki, nie grozi kara. Warto jednak wiedzieć, że kontrole nie są ograniczone żadnymi terminami, przez co taka osoba może wielokrotnie próbować przeprowadzić kontrolę w danym miejscu. 

Ile kosztuje abonament RTV 2023? Kwoty poszybowały w górę

Koszt abonamentu RTV w 2023 roku wyniesie:

  • 8,70 zł miesięcznie za użytkowanie radia (w ubiegłym roku było 7,50 zł),
  • 27,30 zł miesięcznie za użytkowanie telewizora lub radia i telewizora (w ubiegłym roku było 24,50 zł).

Gdy zapłacisz za cały rok z góry, dostaniesz 10 proc. rabatu. Według KRRiT w takim przypadku stawki będą wyglądać następująco: 

  • Za odbiornik radiowy - 94 zł (bez zniżki 104,40 zł rocznie),
  • Za telewizor lub telewizor i radioodbiornik - 294,90 zł (bez zniżki 327,60 zł rocznie).

Ile wynosi kara za brak opłaty? Mandat RTV to 30-krotność należności

Zgodnie z przepisami, abonament powinien opłacać każdy, kto nabył odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny i zarejestrował go w ciągu 14 dni od zakupu. Dotyczy to osób indywidualnych, właścicieli firm oraz posiadaczy samochodów z działającym radiem. Do kiedy należy uiścić opłatę za abonament RTV? W przypadku rozliczenia miesięcznego należy zapłacić najpóźniej do 25 dnia miesiąca okresu rozliczeniowego. 

Jeżeli podczas kontroli okaże się, że posiadamy odbiornik radiowy lub telewizyjny, a nie płacimy abonamentu, to grozi nam mandat w wysokości 30-krotności stawki obowiązujące w dniu kontroli. Ile to dokładnie? W 2023 roku kara w przypadku radioodbiornika wyniesie 261 zł, a telewizora 819 zł. Nakaz spłaty długu jest możliwy wtedy, gdy zarejestrowaliśmy urządzenie, ale nie płaciliśmy abonamentu.

Więcej o: