Zgodnie z Ustawą o opłatach abonamentowych z dnia 21 kwietnia 2005 roku Polacy są zobowiązani do opłacania abonamentu za użytkowanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Sprzęty te należy zarejestrować w ciągu 14 dni od zakupu. W 2023 roku stawki poszybowały w górę. Kontrolę nad uczciwością obywateli będą sprawować pracownicy Poczty Polskiej. Ile aktualnie kosztuje abonament RTV? Kiedy pierwsze kontrole i jak wysoka jest kara za brak opłaty? Oto zbiór najważniejszych informacji.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W tej sprawie wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny. Zgodnie z jego postanowieniem z 26 września 2018 roku nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolera do domu, gdyż sama ustawa nie daje do tego podstaw.
Ustawa nie daje kontrolerom prawa żądania wstępu do pomieszczeń celem sprawdzenia posiadania w nich urządzeń wymagających rejestracji i opłat.
- czytamy w oficjalnym wyroku.
Sprawa wygląda jasno, za niewpuszczenie kontrolera do środka i ograniczenie mu możliwości sprawdzenia, czy w domu znajdują się jakiekolwiek odbiorniki, nie grozi kara. Warto jednak wiedzieć, że kontrole nie są ograniczone żadnymi terminami, przez co taka osoba może wielokrotnie próbować przeprowadzić kontrolę w danym miejscu.
Koszt abonamentu RTV w 2023 roku wyniesie:
Gdy zapłacisz za cały rok z góry, dostaniesz 10 proc. rabatu. Według KRRiT w takim przypadku stawki będą wyglądać następująco:
Zgodnie z przepisami, abonament powinien opłacać każdy, kto nabył odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny i zarejestrował go w ciągu 14 dni od zakupu. Dotyczy to osób indywidualnych, właścicieli firm oraz posiadaczy samochodów z działającym radiem. Do kiedy należy uiścić opłatę za abonament RTV? W przypadku rozliczenia miesięcznego należy zapłacić najpóźniej do 25 dnia miesiąca okresu rozliczeniowego.
Jeżeli podczas kontroli okaże się, że posiadamy odbiornik radiowy lub telewizyjny, a nie płacimy abonamentu, to grozi nam mandat w wysokości 30-krotności stawki obowiązujące w dniu kontroli. Ile to dokładnie? W 2023 roku kara w przypadku radioodbiornika wyniesie 261 zł, a telewizora 819 zł. Nakaz spłaty długu jest możliwy wtedy, gdy zarejestrowaliśmy urządzenie, ale nie płaciliśmy abonamentu.