Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi wiele zmian dotyczących warunków pracy zdalnej. Pracodawca będzie zobowiązany do przejęcia niektórych kosztów, wynikających z pracy poza siedzibą firmy. Co dokładnie zakładają nowe przepisy w prawie pracy? Wyjaśniamy!
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie rządowej praca zdalna została uznana w Kodeksie pracy. Będzie ona występować w dwóch formach, jako praca zdalna całkowita oraz hybrydowa. Każdy pracodawca ma obowiązek uznania wniosku, o jedną z form, od osoby, która:
Co więcej, pracownicy mają możliwość złożenia wniosku o okazjonalną pracę zdalną w wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym. Jednak w tym przypadku pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia narzędzi, czy materiałów do pracy.
Na ten moment wiadomo, że osoba zatrudniająca jest zobowiązana do zwrotu pracownikom podwyższonych kosztów energii elektrycznej oraz kosztów usługi internetowej, które ponoszą, pracując z domu. Bezpośredni zwrot poniesionych kosztów może być zastąpiony ryczałtem w wysokości przewidywanej kwoty. Warto wiedzieć, iż zwrot kosztów pracy zdalnej, jak i ryczałt jest zwolniony ze świadczenia podatku.
Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej zaczną obowiązywać od 7 kwietnia tego roku. Według portalu Infor.pl, pracodawca ma obowiązek rekompensaty kosztów energii elektrycznej i usługi internetu, jednak tylko w przypadku, gdy sam ich nie zapewnia do pracy zdalnej w domu. Dlatego wysokość zwrotu, czy ryczałtu to indywidualna sprawa. Niektórzy pracownicy mogą korzystać z telefonów, czy innych sprzętów służbowych, których abonament jest opłacany przez pracodawcę. W takich przypadkach zwrot za tę usługę nie obowiązuje. Kwoty będą się różnić także ze względu na: