Praca zdalna 2023. Rewolucyjne zmiany w Kodeksie Pracy! Pracodawca jest zobowiązany do zwrotu kosztów

Są duże zmiany w prawie pracy 2023. Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej już lada moment wejdą w życie! Jakie koszty pracodawca będzie musiał zwrócić pracownikowi? Od kiedy zmiany w kodeksie pracy 2023 wejdą w życie? Sprawdzamy najnowsze informacje dotyczące pracy z domu.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi wiele zmian dotyczących warunków pracy zdalnej. Pracodawca będzie zobowiązany do przejęcia niektórych kosztów, wynikających z pracy poza siedzibą firmy. Co dokładnie zakładają nowe przepisy w prawie pracy? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe przepisy 2023. Praca zdalna została uregulowana w kodeksie pracy

Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie rządowej praca zdalna została uznana w Kodeksie pracy. Będzie ona występować w dwóch formach, jako praca zdalna całkowita oraz hybrydowa. Każdy pracodawca ma obowiązek uznania wniosku, o jedną z form, od osoby, która: 

  • jest rodzicem dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub sprawuje opiekę nad członkiem rodziny z takim orzeczeniem,
  • wychowuje dziecko do 4. roku życia,
  • jest pracownicą w ciąży.

Co więcej, pracownicy mają możliwość złożenia wniosku o okazjonalną pracę zdalną w wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym. Jednak w tym przypadku pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia narzędzi, czy materiałów do pracy. 

Prezydent Rosji Władimir Putin, 21 lutego 2023 r. Przemówienie "dziadka z bunkra", "do kitu", "wyczerpał się". Ukraińcy drwią z Putina

Zmiany w prawie pracy 2023. Co w przypadku pracy zdalnej sfinansuje pracodawca? 

Na ten moment wiadomo, że osoba zatrudniająca jest zobowiązana do zwrotu pracownikom podwyższonych kosztów energii elektrycznej oraz kosztów usługi internetowej, które ponoszą, pracując z domu. Bezpośredni zwrot poniesionych kosztów może być zastąpiony ryczałtem w wysokości przewidywanej kwoty. Warto wiedzieć, iż zwrot kosztów pracy zdalnej, jak i ryczałt jest zwolniony ze świadczenia podatku.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Kto może skorzystać z programu 'Mama 4+'? Dla kogo jest program Mama 4+? Te seniorki dostaną od marca 1,5 tys. zł

Zmiany w kodeksie pracy 2023: od kiedy? Nie dla wszystkich taki sam zwrot za pracę zdalną 

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej zaczną obowiązywać od 7 kwietnia tego roku. Według portalu Infor.pl, pracodawca ma obowiązek rekompensaty kosztów energii elektrycznej i usługi internetu, jednak tylko w przypadku, gdy sam ich nie zapewnia do pracy zdalnej w domu. Dlatego wysokość zwrotu, czy ryczałtu to indywidualna sprawa. Niektórzy pracownicy mogą korzystać z telefonów, czy innych sprzętów służbowych, których abonament jest opłacany przez pracodawcę. W takich przypadkach zwrot za tę usługę nie obowiązuje. Kwoty będą się różnić także ze względu na: 

  • wymiar zatrudnienia (ilość godzin),
  • wymiaru pracy zdalnej całkowitej lub pracy hybrydowej.
Więcej o: