Domowa pasta na zżółknięte ramy okienne. Większość produktów masz już w swoim domu

Wiosna to świetny czas na gruntowne porządki, za które bierze się wtedy wiele osób. Właśnie wtedy zabieramy się za mycie okien po zimie, zarówno szyb, jak i ram. Te ostatnie w szczególności potrafią przysporzyć sporo problemów, bo nawet po pozbyciu się brudu, pozostają żółte plamy.

W większości domów okna są oprawione w białe, plastikowe ramy. Wraz z upływem czasu jednak zdarza się, że ramy żółkną. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim panujące warunki atmosferyczne. Promienie słońca, śnieg, deszcz oraz kurz, dym i inne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się żółtych plam? Domowy sposób

Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Najlepiej zrobić to od razu po zauważeniu nieestetycznych plam, im później się do tego zabierzemy, tym ciężej je usunąć. By przygotować domowy środek, wystarczy wlać do butelki ze spryskiwaczem 90 mililitrów octu spirytusowego, 120 mililitrów wody i 30 mililitrów soku z cytryny. Całość dobrze mieszamy i spryskujemy ramy okienne. Należy odczekać około 20 minut, a po tym czasie usunąć nadmiar płynu wilgotną ściereczką.

Domowa pasta na ramy okienne. Kuchenne składniki

Na wyjątkowo uporczywe plamy, które ciężko jest usunąć, można sięgnąć po sodę oczyszczoną. Szklankę tego produktu mieszamy z ciepłą wodą i sokiem z cytryny. Mieszamy wszystko do uzyskania konsystencji pasty. Nakładamy na miękką gąbkę i zaczynamy szorować plamy. Należy jednak pamiętać, by nie przetrzymać jej zbyt długo na framudze, ponieważ soda może przyspieszyć jej niszczenie.

Ramy okien PCV - czego lepiej nie robić? Praktyczne porady

Mimo że ramy okien PCV wydają się wytrzymałe i solidne, są produkty, które mogą je wypaczyć. Nie powinniśmy stosować produktów żrących jak wybielacze czy chlor. Mleczka do czyszczenia mogą sprawić, że ramy będą matowieć i się odbarwiać. Lepiej unikać też szorowania za pomocą szczotek czy druciaków. Niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do powstania rowków, zarysowań i zagłębień. Gromadzi się w nich brud i zanieczyszczenia, które trudno usunąć.

Więcej o: