Lawenda wąskolistna. Kiedy ją przyciąć po zimie? Nie przegap terminu, to ważny zabieg

Czy lawenda jest wieloletnia? Oczywiście, ze tak! Lawenda jest rośliną, która mocno kwitnie, przyjemnie pachnie i nadaje naszemu ogrodowi nostalgicznego nastroju. By móc przez wiele lat zachwycać się jej wyglądem, powinniśmy wiedzieć, jak odpowiednią ją pielęgnować i na co zwrócić uwagę po zimie.

Przycinanie lawendy każdego roku bardzo pozytywnie wpływa na kwitnienie rośliny i zachowanie odpowiedniego kształtu. Jeśli chodzi o uprawę lawendy, nie można się obejść bez tego zabiegu. Bez niego krzewy w okamgnieniu stracą swój wygląd. Jak i kiedy najlepiej wykonywać ten zabieg by zachwycała nas przez długie lata?

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy przycinamy lawendę? Trzy możliwe terminy

Powinniśmy przycinać lawendą dwa razy w roku, możemy wybrać, kiedy z 3 najlepszych terminów do wykonywania cieć.

  • Wczesna wiosna — od końcówki marca początku kwietnia. Jest to termin cięcia ważny do zachowania pokroju i uniknięcia powstania łysego gniazda wewnątrz krzewu.
  • Lato — okres od lipca do września, gdy zakwita lawenda. Podcina się wtedy przekwitające kwiatostany i pobudza do ponownego kwitnięcia.
  • Początek jesieni — połowa września. Jest to zamienne cięcie z wiosennym. Sprzyja ono hartowaniu i zabezpieczeniu rośliny na zimę.

Jak podcinać lawendę? Kilka praktycznych rad

W trakcie cięcia wiosennego i jesiennego podcinamy młode niezdrewniałe pędy, skracając je o połowę. Nie tniemy zdrewniałych gałązek, ponieważ zadrzewiają się wolno i słabo. Jeśli przytniemy zbyt mało, krzew będzie bardziej podatny na choroby. Przycinając gałązki, staramy się formować kulę. Latem przycinamy przekwitłe kwiatostany. Ścinamy wszystkie wraz z bezlistnymi łodygami, starając się utrzymać kształt kuli. Przy bardzo zadbanym krzewie możemy co 4-5 lat wiosną przeprowadzić cięcie odmładzające, czyli ścięcie 1/3 długości pędów.

Nasiona lawendy. Kiedy siać lawendę i jak ją pielęgnować?

Lawendę do gruntu wysiewamy po przymrozkach, od marca do kwietnia. Oprócz podcinania musimy również zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację krzewu, by mógł pięknie i długo kwitnąć. Najważniejsze jest regularne odchwaszczanie, ponieważ mogą one osłabić cyrkulację powietrza wokół rośliny. Wiosną możemy też zastosować mineralny nawóz. Krzew dobrze znosi suszę, ale źle reaguje na przelanie, bo jego korzenie szybko gniją. Podlewamy więc często, ale mało. Stanowisko powinno być jasne i przewiewne, a gleba przepuszczalna.

Więcej o: