13. emerytura 2023. Kiedy wypłata? Znane są dokładne daty. Niektórzy dostaną pieniądze szybciej

Ile wyniesie 13. emerytura 2023? Waloryzacja sprawiła, że świadczenia w tym roku będą rekordowo wysokie. Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? Znane są daty wypłat. Wyjaśniamy kto i kiedy może spodziewać się dodatkowego zastrzyku gotówki. Tabela emerytur 2023 wygląda lepiej niż kiedykolwiek.

13. emerytura to dodatek, który ma wesprzeć seniorów w dobie wciąż rosnących cen. Okazuje się, że po waloryzacji świadczenie będzie rekordowo wysokie. Ile wyniesie 13. emerytura 2023? Sprawdź, o jakich pieniądzach mowa i kiedy trzynasty dodatek zostanie przekazany seniorom. 

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wyniesie 13. emerytura 2023. Wskaźnik waloryzacji jest wyższy niż przewidywano 

Trzynasty dodatek jest wypłacany w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca danego roku. Według najnowszych ustaleń wskaźnik waloryzacji 2023 wyniesie 14,8%, co oznacza, że świadczenia wzrosną, aż o 250 złotych. Z oficjalnych informacji na stronie rządowej wynika, iż w tym roku minimalna emerytura oraz "trzynastka" wyniosą aż 1588,44 złotych brutto (1445,48 złotych netto). Aby poznać pełną tabelę kwot emerytur 2023, warto przeczytać nasz poprzedni artykuł

13. emerytura 2023: kiedy wypłata? Ta grupa seniorów zaczeka dłużej

Według najnowszych informacji seniorzy pobierający emeryturę oraz rentę otrzymają pieniądze już w kwietniu, wraz z przewidzianym na ten miesiąc świadczeniem emerytalnym. Natomiast osoby uprawnione do pobierania świadczenia i zasiłku przedemerytalnego będą musiały zaczekać nieco dłużej. W tym przypadku trzynasty dodatek zostanie wypłacony w maju, a więc miesiąc później niż pierwszy termin wypłat. Terminy wypłat świadczeń dla seniorów wypadają 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca i to właśnie wtedy seniorzy dostaną również 13. emeryturę.

13. emerytura 2023. Dla kogo dodatkowy zastrzyk gotówki? 

Zgodnie z informacjami na stronie ZUS-u, trzynasta emerytura jest przeznaczona dla osób posiadających prawo do pobierania następujących świadczeń:

  • emerytury,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty rodzinną, socjalną lub szkoleniową.
Więcej o: