Zmiana pasa ruchu na środkowy na drodze wielopasmowej to zagwozdka. Kto ma pierwszeństwo?

Podczas jazdy na drodze wielopasmowej samochód zarówno ze skrajnie lewego, jak i skrajnie prawego pasa, chcą zjechać na środkowy pas. Który z nich ma pierwszeństwo? Rozwiewamy wątpliwości kierowców na drogach wielopasmowych. Przepisy mówią jasno jak postąpić w takiej sytuacji.

Miasta się coraz bardziej rozwijają, a wraz z nimi infrastruktura drogowa. O wiele częściej można spotkać trzypasmowe arterie i obwodnice. Ich głównym zdaniem jest usprawnienie ruchu i minimalizacja ryzyka zakorkowań. Niestety w praktyce nie zawsze tak jest z prostego powodu. Kierowcy nie zawsze poruszają się po nich zgodnie z zasadami. Zbyt wolna jazda i trudności ze zmianą pasa ruchu są najczęstszymi błędami.

Zobacz wideo Kierowca osobówki na prostej drodze wjechał wprost w ciężarówkę

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Pierwszeństwo zmiany pasa ruchu. Przepisy mówią jasno

Jeśli sytuacja wygląda następująco: Na drodze trzypasmowej, środkowy pas jest wolny, jednak zarówno na lewym, jak i na prawym porusza się pojazd. Jednocześnie chcą zmienić pas ruchu na środkowy. Kto ma pierwszeństwo? Prawo o ruchu drogowym artykuł 22, ustęp 4 reguluję tę kwestię. Kierujący pojazdem, musi ustąpić pierwszeństwa jadącemu na tym pasie oraz pojazdowi wjeżdżającemu z prawej strony.

Prawo to jedno. Lepiej zachować ostrożność

Mimo ogólnych zasad pierwszeństwa są jeszcze 2 wymogi. Samochód jadący prawym pasem, by uzyskać pierwszeństwo, nad tym jadącym lewym pasem musi najpierw włączyć lewy kierunkowskaz. Nie ma wyjątku pozwalającego na nie sygnalizowanie manewru. Kierunkowskaz jest wyznacznikiem pierwszeństwa. Po drugie ważna jest ostrożność. Artykuł 22, ustęp 1 ustawy Prawo o Ruchu drogowym wyraźnie wskazuje na to, że: 

Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Wymuszenie pierwszeństw? Przygotuj się na dotkliwą karę

Według nowego taryfikatora mandatów obowiązującego od 1 stycznia 2022 roku poprawne wykonanie manewry może pozwolić nam uniknąć bardzo drogiej kary. Możliwe, że niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem zmieniającego zajmowany pas ruchu oznacza wykroczenie, które może skutkować mandatem od zaledwie 20 złotych do dotkliwych 3000 złotych. To przekroczenie dodaje nam jeszcze do konta 5 punktów karnych.

Więcej o: