Ile niedziel handlowych w 2023? Te dni w roku pozwolą ci na zrobienie zakupów w niedzielę

Niedziela handlowa 2023. W obecnym roku wypada tylko garstka niedziel, w których będzie można udać się do sklepu. Znaczna część niedziel w roku jest niehandlowa, czyli nie można się będzie wtedy wybrać do galerii, sklepu budowlanego czy spożywczego. Które niedziele w 2023 roku są handlowe?

Pierwsza niedziela handlowa w tym roku była w 29 stycznia 2023 roku. W te specjalne dni wszystkie sklepy i supermarkety są czynne i można w nich zrobić zakupy. Warto jednak pamiętać, że często w niedziele, sklepy są czynne krócej niż w dni powszednie, dlatego warto sobie zaplanować zakupy na wcześniejszą godzinę.

Zobacz wideo Kasia Bosacka zwraca uwagę na nowe praktyki producentów jedzenia. "To się zdarza nagminnie"

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Handlowe niedziele 2023. W te dni sklepy są czynne

Rozpiska niedziel, kiedy sklepy będą otwarte, wygląda następująco:

  • 2 kwietnia;
  • 30 kwietnia;
  • 25 czerwca;
  • 27 sierpnia;
  • 17 grudnia;
  • 24 grudnia (Jednak mimo panującego prawa, wyznaczona niedziela handlowa sklepy w Wigilię będą czynne krócej, najpóźniej do godziny 14:00).

Kiedy jest niedziela handlowa w marcu 2023? Przepisy

Od 1 marca 2018 roku w Polsce weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Pierwszy rok po zmianach handel był dozwolony w pierwszą i ostatnią miesiąca, już w 2019 zakupy można było zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku handel jest możliwy w tylko kilka niedziel w miesiącu. Od 1 lutego 2022 roku weszły nowe zmiany w zakazie handlu, które jeszcze bardziej ograniczyły działalność, dużych siedzi handlowych. W niedziele niehandlowe mogą być otwarte tylko te sklepy, których co najmniej 40 procent miesięcznego przychodu to działalność pocztowa. Praktycznie oznacza to, że część sklepów obchodzących zakaz handlu w niedzielę, musiała zamknąć na te dni sklepy. 

Kiedy jest niedziela handlowa w kwietniu 2023? Aż dwa terminy

W kwietniu 2023 roku, aż dwie niedziele będą czynne. Jest to dyktowane świętami Wielkanocnymi wypadającymi w tym miesiącu. Sklepy będą otwarte 2 (niedziela przed Wielkanocą) i 30 kwietnia. Zakupów nie będzie można zrobić w niedziele: 9 kwietnia (to Wielkanoc) oraz 16 i 23 kwietnia.

Więcej o: