Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Nie masz tego dokumentu? ZUS nie wypłaci ci pieniędzy!

Osoby urodzone między 1948 a 1969 rokiem mogą starać się o wcześniejszą emeryturę. Jednak nie dotyczy to wszystkich. Komu przysługuje wcześniejsza emerytura 2023? Jakie warunki należy spełnić? Lepiej niczego nie przeocz, bo stracisz szansę na zastrzyk gotówki.

Zgodnie z informacjami na stronie ZUS-u niektórzy seniorzy mogą ubiegać się o wcześniejsze świadczenie emerytalne. Przysługuje ono osobom urodzonym między 1948 a 1969 rokiem. Jednak aby dostać pieniądze, należy spełnić konkretne warunki. Jakie? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Prof. Belka: Mamy do czynienia z poważnym spowolnieniem gospodarczym

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo wcześniejsza emerytura? Ci seniorzy mogą liczyć na pieniądze 

ZUS ogłosił, iż prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje osobom, które urodziły się między 1948 a 1969 rokiem i pracowały w szczególnych warunkach lub w miejscu o szczególnym charakterze. Co to oznacza? W tym przypadku chodzi o zawody, które są szkodliwe dla zdrowia i życia lub są wykonywane w miejscu niebezpiecznym. Wśród nich znajdują się m.in. górnicy, hutnicy czy pracownicy służby zdrowia. Aby zapoznać się z pełną listą zawodów, warto zajrzeć na stronę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o emeryturę dla urodzonych między 1948 a 1969. ZUS ma prawo go odrzucić

Warunkiem koniecznym do pobierania wcześniejszej emerytury jest dołączenie do wniosku dokumentów dotyczących stażu pracy oraz potwierdzenia wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ponadto wnioskodawca jest zobligowany do udokumentowania okresu składkowego i nieskładkowego oraz okazania dokumentu wskazującego na wysokość wynagrodzenia otrzymywanego w momencie zatrudnienia lub okresie ubezpieczenia. Brak choćby jednego z wymienionych pism będzie skutkował odrzuceniem wniosku przez ZUS.

Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Jakie warunki należy spełnić? 

Aby wnioskować o wcześniejszą emeryturę, należy spełnić szereg niezbędnych warunków. Poza pracą w szczególnych warunkach lub w miejscu o szczególnym charakterze trzeba także: 

  • osiągnąć wiek emerytalny (ukończenie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),,
  • posiadać odpowiedni stażu składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn),
  • mieć udokumentowany odpowiedni staż pracy w szczególnych warunkach (określany w zależności od zawodu),
  • nie być członkiem otwartego funduszu emerytalnego OFE lub przekazać środki zgromadzone z OFE na rzecz budżetu państwa.
Więcej o: