Pracujesz? Należy ci się dodatkowo nawet 5400 zł rocznie! Wystarczy spełnić jeden warunek

"300 plus dla pracownika" to potoczne określenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Ich rozliczenie wpływa na wysokość dochodów podlegających opodatkowaniu, a w rezultacie tego płacimy niższy PIT. Jakie kwoty i komu dokładnie przysługują? Co zrobić, aby zostały uwzględnione? Wyjaśniamy.

Rozliczenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów obniża wysokość podatku, jaki będziemy musieli zapłacić w danym roku. Omawiane kwoty nie trafią zatem bezpośrednio do naszego portfela. Ulga ta jednak mimo wszystko przełoży się na nasze oszczędności, więc warto mieć ją na uwadze.

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulga na dojazd do pracy. Czym jest "300 plus dla pracownika" i komu przysługuje?

Z ulgi na dojazdy mogą skorzystać pracownicy, którzy dojeżdżają do miejsca pracy. Jej wysokość zależy od odległości między naszym miejscem zamieszkania a zakładem pracy, przy czym jeszcze wyższe stawki przysługują osobom zatrudnionym u więcej niż jednego pracodawcy.  Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, limity kosztów uzyskania przychodów to:

  • 3000 zł (250 zł miesięcznie) w przypadku jednego pracodawcy i zakładu pracy znajdującego się w tej samej miejscowości,
  • 4500 zł w przypadku więcej niż jednego pracodawcy i zakładu pracy znajdującego się w tej samej miejscowości,
  • 3600 zł (300 zł miesięcznie) w przypadku jednego pracodawcy i zakładu pracy znajdującego się w innej miejscowości,
  • 5400 zł w przypadku więcej niż jednego pracodawcy i zakładu pracy znajdującego się w innej miejscowości.

Pracownik nie ma obowiązku udokumentowania poniesionych wydatków.

"300 plus dla pracownika" a odliczenie biletów i benzyny. Co z kosztami przekraczającymi limit?

W sytuacji, gdy na dojazd do pracy ponieśliśmy wydatki wyższe niż przytoczone limity, koszty te nadal możemy odliczyć, ale z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, odliczeniu nie podlegają wydatki związane z korzystaniem z własnego pojazdu, czyli np. na benzynę. Odliczenie dotyczy jedynie transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej. Po drugie, w tym przypadku udokumentowanie wydatków imiennymi biletami okresowymi jest konieczne. Więcej informacji znajduje się na stronie podatki.gov.pl.

Rozliczenie PIT 2023. Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodów?

W pierwszej kolejności powinniśmy się dowiedzieć czy pracodawca nie uwzględnia już naszych kosztów uzyskania przychodów podczas ustalania naszego wynagrodzenia. Jest to możliwe, jeśli wyraziliśmy na to zgodę przy zatrudnianiu. W przeciwnym razie z naszego przywileju skorzystamy podczas wypełniania PIT-37 lub PIT-36, wskazując odpowiednią kwotę w wyznaczonej sekcji.

Więcej o: