Twój fikus nie rośnie? Dolej do doniczki 1/4 szklanki tego napoju, a wystrzeli w górę jak szalony!

Fikus, to kwiat, który naturalnie występuje na Półwyspie Indyjskim. Dzięki swojemu oryginalnemu ulistnieniu, jest popularną ozdobą w wielu mieszkaniach. Osiągając wysokość nawet do 150 cm, pięknie prezentuje się w biurach i salonach. Dowiedz się, jak prawidłowo o niego dbać, by zdrowo rósł.

Figowiec sprężysty, znany również pod nazwami "robusta" lub "fikus", w ciągu ostatnich kilku lat zyskał na popularności i stał się jednym z najchętniej uprawianych gatunków roślin. W końcu nie tylko łatwo jest o niego zadbać, ale również prezentuje się bardzo efektownie. Aby zapewnić mu bujny i zdrowy wzrost, warto poznać kilka podstawowych zasad jego pielęgnacji.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pielęgnacja fikusa może być łatwiejsza, niż myślisz. Wystarczy dobra lokalizacja

Fikus to jedna z nielicznych roślin, po której bardzo szybko można zauważyć, jeśli coś jest nie tak. W niekorzystnych warunkach bardzo szybko zrzuca swoje liście, co stanowi sygnał, że wymaga pilnej uwagi i przeniesienia jej w inne miejsca lub większej opieki. Idealną lokalizacją dla figowców będzie jasne,  pozbawione przeciągów pomieszczenie o rozproszonym świetle. Należy także pamiętać, że kwiaty fikusa nie lubią przemieszczania, dlatego bardzo rozważnie powinniśmy wybrać mu stałe lokum.

Figowiec sprężysty - jak dbać? Temperatura i podlewanie odgrywają dużą rolę 

Wpływ temperatury i podlewania na rozwój fikusa jest ogromny. Warto zatem zadbać, by dostał to, czego potrzebuje. Roślinę należy regularnie podlewać, choć konewka może być w tym przypadku zbędna. Najlepiej jest zraszać liście figowca za pomocą atomizera lub delikatnie oblewać pod prysznicem. Fikusa nie toleruje zbyt dużej ilości wody, dlatego często sprawdzajmy, czy nie zbiera się ona na podstawce pod doniczką. Jeśli zaś chodzi o warunki atmosferyczne, optymalną temperaturą dla figowca jest około 20 stopni Celsjusza latem i 15 zimą.

Chcesz, aby twój fikus pięknie rósł? Wystarczy, że skorzystasz z tego domowego sposobu

Aby fikus rósł zdrowo, warto zastosować naturalny nawóz. Figowiec powinien być nawożony w okresie wiosennym i letnim. Idealnie nada się w tym celu zrobiona w warunkach domowych odwapniona woda z dodatkiem piwa. Wystarczy, że wymieszasz 50 mililitrów trunku ze szklanką wody. Powstałym nawozem podlewaj roślinę nie częściej niż dwa razy w miesiącu. Po pewnym czasie zauważysz efekty. Liście będą błyszczeć, a sam figowiec rosnąć.

Więcej o: