Kiedy zmieniamy czas na letni 2023? Już niedługo trzeba przestawić zegarki. Nie przegap tej daty

Kiedy przestawiamy czas na letni? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Okazuje się, że ta data zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo w nocy będziesz spać o godzinę krócej. Wyjaśniamy, kiedy dokładnie musimy przestawić zegarki. Sprawdź, aby nie zaspać!

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku, z zimowego na letni i odwrotnie, z letniego na zimowy. W najbliższym czasie trzeba będzie przestawić zegarki. Tym razem o godzinę do tyłu, przez co w noc zmiany czasu wszyscy będą spać o godzinę krócej. Co ciekawe, nie wszystkie kraje zmieniają czas. Sprawdź, kiedy musisz przestawić zegarki, aby nie zaspać.

Zobacz wideo Chcesz odkryć tajniki kosmosu i zdobyć unikalną wiedzę? Oto cztery darmowe aplikacje dla ciekawych świata

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest zmiana czasu? Nie wszystkie kraje to robią 

Głównym powodem zmiany czasu dwa razy w roku jest dostosowanie się do warunków, które zapewniają pory roku. Warto maksymalnie wykorzystać dzień i go wydłużyć, dzięki przestawianiu zegarków tak, aby skorzystać ze słońca, zwłaszcza zimą, kiedy występuje na niebie krócej niż latem. Aby mieć pewność, że nikt nie spóźni się do pracy, czas zmienia się w weekendCzas letni występuje w prawie siedemdziesięciu krajach, ale istnieją państwa, które nie stosują się do tej zmiany. Mowa tutaj np. o Islandii, czy Białorusi. 

Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023? To już niedługo

W tym roku zmiana czasu nastąpi pod koniec marca, dokładniej 26 marca. Należy więc pamiętać, aby przestawić te zegarki, które nie zrobią tego automatycznie. Telefony z reguły zmieniają godzinę samoistnie, ale warto zwrócić na to uwagę, aby nie spóźnić się na zaplanowane spotkanie. Podczas zmiany czasu o godzinie 2.00 przestawia się zegar o godzinę do przodu, czyli na 3.00. Dlatego w niedzielę sen potrwa godzinę krócej. 

Zmieniamy czas na letni. Czy już zawsze tak będzie?

Istnieje szansa, że za kilka lat Polska zrezygnuje z przestawiania czasu na letni i zostanie tylko przy zimowym. Jednak na ten moment się na to nie zapowiada. Z pewnością zmieniać czas trzeba będzie aż do 2026 roku. Jednak niewykluczone, że Rada Ministrów zdecyduje o zaprzestaniu przestawiania czasu.

Więcej o: