Wiele osób nie może się już doczekać nadejścia wiosny. Z utęsknieniem wypatrują końca szarych dni i długich nocy. Nie tylko przyroda budzi się do życia, ale ludzie mają więcej energii i coraz więcej czasu chcą spędzać na świeżym powietrzu. Kiedy przypada długo wyczekiwany po okresie zimowym pierwszy dzień wiosny?
Zobacz wideo
Chłodna wiosna? „Wciąż jesteśmy powyżej średnich temperatur z ostatnich lat"
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kiedy jest kalendarzowa wiosna? Którego dnia rozpocznie się astronomiczna wiosna?
Jak co roku, wiosna kalendarzowa przypada na 21 marca, tym razem jest to wtorek. Jednak nie należy mylić wiosny kalendarzowej z astronomiczną. Ta druga zależy od równonocy wiosennej, która przypada zazwyczaj na 20 lub 21 marca. W tym roku jest to wcześniejszy termin, czyli 20 marca - poniedziałek. To od tego dnia słońce będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a w sam dzień równonocy noc i dzień będą prawie równe.
Pierwszy dzień wiosny. Kiedy jest dzień wagarowicza?
Jakie są zwyczaje i tradycje związane z pierwszym dniem wiosny?
- Dzień Wagarowicza - Jest to nieformalna tradycja, którą znają chyba wszyscy uczniowie w Polsce. Wypada on dokładnie w pierwszy dzień wiosny. Wiele szkół decyduje się wtedy na prowadzenie luźniejszych zajęć lub organizuje wycieczki.
- Topienie Marzanny - Marzanna to w słowiańskiej tradycji bogini zimy i śmierci oraz odrodzenia. Staropolskim zwyczajem topi się wtedy kukłę stworzoną na podobieństwo bogini. Topiono lub palono ją, by zapewniła obfite plony na nadchodzący rok. Wspomniany obrzęd praktykowano w pierwszy dzień wiosny dopiero od XX wieku. Wcześniej dzień topienia Marzanny wypadał w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.
- Gaik - Zazwyczaj ten obrzęd obchodzono razem z topieniem Marzanny. Według słowiańskiej tradycji pukano wtedy do domów i witano wiosnę z roślinnym stroikiem bądź choinką. Drzewko było ozdobione skorupkami jaj, kwiatami lub ozdobami i wstążkami.
Wiosna kalendarzowa. Jakie inne świta obchodzimy tego dnia?
Okazuje się, że 21 marca obchodzimy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też inne święta. Jakie?
- Międzynarodowy Dzień Astrologii
- Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
- Dzień Ziemi
- Światowy Dzień Wróbla
- Światowy Dzień Żaby
- Międzynarodowy Dzień Szczęścia