W Polsce podobnie jak w innych krajach obchodzimy różne nietypowe święta. Jednym z nich jest to poświęcone panom. Dzień Kobiet celebrujemy 8 marca od wieków, a jak to wygląda w przypadku mężczyzn? W ciągu ostatnich lat obchody tego dnia zyskały na popularności. Sprawdź, czym jest dzień mężczyzny, a czym dzień chłopaka oraz skąd wziął się ten zwyczaj?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Znaczna większość państw na świecie obchodzi Międzynarodowy Dzień Mężczyzn dnia 19 listopada. W Polsce natomiast święto panów wypada 10 marca. Mimo że nie cieszy się tak dużą popularnością, jak Dzień Kobiet i jest o wiele młodsze, to coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Pierwsze inicjatywy związane z ustanowieniem tego dnia pojawiły się już w latach 60. Jednak oficjalne obchody zapoczątkowano później, bo w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odebrała Dzień Mężczyzn jako symbol równości płci i ustanowiła go oficjalnym świętem.
W Polsce, oprócz Dnia Mężczyzn, obchodzimy również Dzień Chłopaka. Przypada on na 30 września. Święto to zostało spopularyzowane głównie przez szkoły i skierowane jest przede wszystkim do młodszych chłopców i nastolatków. W tym czasie koleżanki robią kolegom upominki i składają życzenia. Pochodzenie obchodów nie jest do końca znane, ale prawdopodobnie miało na celu sprawienie radości w klasie również chłopakom, którzy co roku 8 marca przynosili dziewczynkom do szkoły kwiaty.
Nietypowe święta to te, które nie znajdują się w oficjalnych kalendarzach. Mają na celu uczczenie konkretnych wydarzeń, rocznic lub sytuacji, które czasem są ważne, a niekiedy zabawne. W kalendarzu nietypowych świąt znajdziemy uroczystości dedykowane różnym grupom, jak i te dotyczące zwierząt. Na przykład Dzień Piwa (19 marca) dedykowany zdaje się mężczyznom, a Dzień Spódnicy (20 października) kobietom. Nasi pupile również mają swoje święta, takie jak Dzień Psa (1 lipca) czy Dzień Kota (17 lutego).