Kiedy jest dzień mężczyzny 2023, a kiedy obchodzimy dzień chłopaka? Panowie też mają swoje święta!

Mimo że Dzień Kobiet obchodzony 8 marca, jest bardziej znany i popularny, panowie również obchodzą swój, niedługo później. Choć są to na razie nietypowe święta, warto sprawić mężczyznom w te dni trochę radości. Sprawdź, kiedy wypada dzień chłopaka 2023.

W Polsce podobnie jak w innych krajach obchodzimy różne nietypowe święta. Jednym z nich jest to poświęcone panom. Dzień Kobiet celebrujemy 8 marca od wieków, a jak to wygląda w przypadku mężczyzn? W ciągu ostatnich lat obchody tego dnia zyskały na popularności. Sprawdź, czym jest dzień mężczyzny, a czym dzień chłopaka oraz skąd wziął się ten zwyczaj?

Zobacz wideo Sam sobie bądź fryzjerem. Trzy uczesania, które zrobi każdy facet

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest dzień mężczyzny 2023? Obchodzimy go już niedługo

Znaczna większość państw na świecie obchodzi Międzynarodowy Dzień Mężczyzn dnia 19 listopada. W Polsce natomiast święto panów wypada 10 marca. Mimo że nie cieszy się tak dużą popularnością, jak Dzień Kobiet i jest o wiele młodsze, to coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Pierwsze inicjatywy związane z ustanowieniem tego dnia pojawiły się już w latach 60. Jednak oficjalne obchody zapoczątkowano później, bo w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odebrała Dzień Mężczyzn jako symbol równości płci i ustanowiła go oficjalnym świętem.

Paweł Kałytowski, sierżant 125. oddzielnej brygady obrony terytorialnej, walczy na froncie od pierwszych godzin od rosyjskiej inwazji na pełną skalę w Ukrainie. "Mamo, wrócę! Wszystko będzie dobrze!". Rozmawiamy z ukraińskim obrońcą na froncie

Kiedy wypada dzień chłopaka 2023? Czym różni się od święta mężczyzn?

W Polsce, oprócz Dnia Mężczyzn, obchodzimy również Dzień Chłopaka. Przypada on na 30 września. Święto to zostało spopularyzowane głównie przez szkoły i skierowane jest przede wszystkim do młodszych chłopców i nastolatków. W tym czasie koleżanki robią kolegom upominki i składają życzenia. Pochodzenie obchodów nie jest do końca znane, ale prawdopodobnie miało na celu sprawienie radości w klasie również chłopakom, którzy co roku 8 marca przynosili dziewczynkom do szkoły kwiaty.

Kiedy zmiana czasu? (zegar - zdjęcie ilustracyjne) Kiedy zmieniamy czas na letni 2023? Niedługo trzeba przestawić zegarki

Nietypowe święta w Polsce. Jakie to dni i jakim celu powstały?

Nietypowe święta to te, które nie znajdują się w oficjalnych kalendarzach. Mają na celu uczczenie konkretnych wydarzeń, rocznic lub sytuacji, które czasem są ważne, a niekiedy zabawne. W kalendarzu nietypowych świąt znajdziemy uroczystości dedykowane różnym grupom, jak i te dotyczące zwierząt. Na przykład Dzień Piwa (19 marca) dedykowany zdaje się mężczyznom, a Dzień Spódnicy (20 października) kobietom. Nasi pupile również mają swoje święta, takie jak Dzień Psa (1 lipca) czy Dzień Kota (17 lutego).

Pożyczył 500 złotych, a musiał oddać ponad 270 tysięcy złotych Petycja o dożywotnie 500 plus co miesiąc! Wystarczy 40 lat i dokument

Więcej o: