Jak wyczyścić złoto? Dodaj do wody odrobinę tego produktu, a twoja biżuteria odzyska dawny blask

Twoje złoto zaczęło tracić swój blask? Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Chcesz wiedzieć jakimi domowymi sposobami możemy wyczyścić nasze złoto? Której biżuterii nie należy czyścić samemu? Na te wszystkie pytania przychodzimy z odpowiedzią!

Złoto jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych kruszców. Szczególnie w świecie biżuterii. Kupujemy złotą biżuterię, bo jest piękna, szlachetna oraz ponadczasowa. Jednak od czasu do czasu nasza złota biżuteria wymaga czyszczenia. Dowiedz się, jak możesz to zrobić domowymi sposobami. 

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Złota biżuteria. Jak czyścić ją domowymi sposobami?

Piękny wygląd i połysk złotej biżuterii zachowasz tylko wtedy, kiedy będziesz odpowiednio o nią dbać. Niestety z biegiem czasu, nasza biżuteria zaczyna się brudzić. Przede wszystkim są to czynniki naturalne. Jeśli zauważymy zmiany na naszej biżuterii, nie ma co zwlekać. Większość z nas nie ma na wyciągnięcie ręki profesjonalnych produktów do czyszczenia złota, możemy jednak zacząć działać od razu, dzięki tym produktom, które na pewno znajdziesz w swoim domu! 

Jak wyczyścić złoty łańcuszek? Przede wszystkim zapobiegaj

Wynika to przede wszystkim z czynników naturalnych takich jak sama eksploatacja naszej biżuterii, między innymi codzienne obowiązki takie jak sprzątanie, gotowanie czy też kąpiel. Dodatkowo mogą na czystość naszej biżuterii wpłynąć warunki pogodowe, tj. promienie słoneczne czy deszcz. 

Domowe sposoby na czyszczenie złota. Wykorzystaj to, co masz już w domu

Oczywiście możemy oddać nasze złoto profesjonalistom, gdyż złoto jest metalem miękkim, więc należy zachować szczególną ostrożność, by go nie zarysować. Jednak zdarzają się nagłe sytuacje życiowe, w których potrzebujemy naszej biżuterii na już, a nie mamy w domu profesjonalnych produktów do czyszczenia złota.  Dlatego pamiętaj, by nie wybierać do czyszczenia złota szczoteczki do zębów z twardym włosiem. Oto kilka sposobów! 

  • Płyn do mycia naczyń - wlewamy do miski wodę, dodajemy odrobinę płynu do naczyń, następnie wkładamy do naczynia biżuterię, a po kilku minutach brud powinien zniknąć. 
  • Soda oczyszczona - mieszamy z sodą odrobinę wody, tak by powstała papka — następnie wcieramy miękką szczoteczką papkę w naszą biżuterię i zostawiamy na kilka minut, po czym spłukujemy pod bieżącą wodą. Następnie należy przygotować sobie miękką ściereczkę, do osuszenia i wypolerowania złota. 
  • Folia aluminiowa – miskę wykładamy folią aluminiową, następnie wlewamy szklankę gorącej wody i dodajemy łyżkę sody oczyszczonej. W powstałym roztworze umieszczamy biżuterię na ok. 2-3 h, po upłynięciu tego czasu wyjmujemy biżuterię i osuszamy miękką ściereczką. 

Jednak jeśli mamy do czynienia z biżuterią ze złota białego, które jest zdecydowanie bardziej delikatne, lub też złotą biżuterię z dodatkiem kamieni szlachetnych - lepiej oddać jest je do profesjonalnego czyszczenia, dzięki którym nie uszkodzimy naszej cennej biżuterii. 

Więcej o: