Tym rodzicom przysługuje nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie! Wystarczy spełnić warunki

Rodzicom nie przysługuje jedynie 500 plus. W 2023 roku świadczenia dla rodziców mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych na dziecko. Jakie inne świadczenia na dzieci im przysługują? Ważne są m.in. terminy składania wniosków. Jeżeli je przegapisz, stracisz szansę na zastrzyk gotówki.

Wsparcie finansowe dla rodziców państwo oferuje w ramach kilku programów. W 2023 nie jest to jedynie 500 plus, przez co opiekunowie mogą zyskać dużo więcej pieniędzy. Komu przysługuje 300 zł na dobry start, becikowe, kosiniakowe, czy zasiłek rodzinny? Jakie są niezbędne wymagania? Sprawdź, do jakich świadczeń masz prawo. Każde z nich możesz otrzymać nawet w ciągu jednego roku.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie tylko 500 plus. Na dziecko w 2023 można dostać nawet kilkanaście tys.

Jednym z najpopularniejszych świadczeń wychowawczych jest tzw. 500+. Prawo to niego przysługuje każdemu rodzicowi i opiekunowi bez względu na liczbę dzieci i dochody rodziny. W tym przypadku okres wypłacania pieniędzy trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Jedynym warunkiem jest to, iż dziecko nie może mieć ukończonego 18. roku życia. Wniosek do ZUS-u o 500 plus należy złożyć online, a pieniądze przekazywane są w formie bezgotówkowej. 

Jednorazowe świadczenia wychowawcze. 300 zł rocznie na Dobry Start i "Becikowe"

Rządowy program Dobry Start to 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny. Ten rodzaj wsparcia mogą otrzymać wszystkie rodziny, bez kryterium dochodowego. Wnioski również należy składać do ZUS-u drogą elektroniczną, w terminie od 1 lipca danego roku. Pieniądze wypłacane są co roku, na każde dziecko kontynuujące naukę, aż do 20. roku życia. W przypadku osób z niepełnosprawnością okres ten jest dłuższy. Środki są im wypłacane do ukończenia 24 lat

Zgodnie z informacjami na stronie gov.pl "Becikowe" może uzyskać: 

  • rodzic nowo narodzonego dziecka,
  • opiekun prawny dziecka, czyli osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
  • opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która przejęła opiekę nad dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o adopcję dziecka.

Świadczenie to jest wypłacane jednorazowo w wysokości 1 tys. zł na dziecko, jeżeli miesięczny dochód rodziny nie przekracza kwoty 1922 zł (w przeliczaniu na osobę). Jednak tylko w przypadku, gdy kobieta była objęta opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu

Komu przysługuje zasiłek rodzinny? To spory zastrzyk gotówki 

Zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom i opiekunom wychowującym dziecko do 18. roku życia lub do ukończenia przez nie nauki w szkole, ale nie dłużej niż do 21. roku życia (w przypadku kontynuowania jej w szkole wyższej do 24. roku życia). Świadczenie wypłacane jest co miesiąc, a kwoty prezentują się następująco: 

  • 95,00 zł na dziecko do 5. roku życia,
  • 124,00 zł na dziecko powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia,
  • 135,00 zł na dziecko powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia.

Czym jest tzw. Kosiniakowe? Przysługuje przez co najmniej rok

To świadczenie jest dla osób, które z powodu swojej sytuacji zawodowej nie mogą skorzystać z zasiłku macierzyńskiego i wynosi ono 1 tys. zł. W przypadku jednego dziecka wypłacane jest przez 52 tygodnie, a w przypadku dwojga dzieci urodzonych przy jednym porodzie przez 65 tygodni. Warunkiem uprawniającym do tego świadczenia jest brak zasiłku macierzyńskiego

Więcej o: