O tych ulgach dla seniorów możesz nie mieć pojęcia! Tutaj nic nie zapłacą i sporo zaoszczędzą

Z uwagi na wysokie ceny i niskie emerytury seniorzy mogą skorzystać z różnych ulg. W niektórych miejscach czekają ich duże zniżki, a w innych nie zapłacą ani grosze. Wyjaśniamy, jak emeryci mogą zaoszczędzić pieniądze.

Koszty życia w Polsce rosną, a emerytury nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. Niektórym seniorom ledwo wystarcza do końca miesiąca pomimo dodatków, które dostają. Z tego powodu w wielu miejscach zapłacą mniej od innych. O niektórych zniżkach mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, a oszczędzą na tym sporo pieniędzy. Sprawdź, jakie ulgi mogą uzyskać emeryci.

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Darmowe przejazdy dla emerytów. Gdzie seniorzy nie zapłacą za bilet?

Legitymacja emeryta i rencisty przyda się nie tylko w kinie czy w teatrze. W wielu miastach Polski seniorzy mogą skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. Przysługuje im takie prawo w:

  • Warszawie,
  • Poznaniu,
  • Wrocławiu,
  • Katowicach, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,
  • Krakowie,
  • Łodzi.

Choć ceny biletów nie są wysokie, to w rzeczywistości jest to duża oszczędność. Przykładowo 20-minutowy bilet normalny w Warszawie kosztuje 3,40 zł. Senior, który ukończył 70 lat przejedzie za darmo wszystkimi liniami, niezależnie od trasy i ilości przesiadek.

Ulgi dla seniorów. Te osoby nie zapłacą za abonament RTV

Wielu seniorów nie wie, że są zwolnieni z opłat za abonament radiowotelewizyjny. Takie prawo przysługuje osobom, które:

  • ukończyły 60 lat i mają prawo do pobierania emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia;
  • ukończyły 75 lat (niezależnie od wysokości pobieranych świadczeń)

W 2023 miesięczna cena abonamentu za odbiornik radiowy to 8,70 zł a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy 27,30 zł. Oznacza to, że senior, który posiada oba te urządzenia oszczędza w ciągu roku nawet 327,60 zł.

Paszport dla emeryta. Zniżka nawet o połowę

Senior może skorzystać z dużej ulgi również przy składaniu wniosku o wyrobienie paszportu. Standardowa cena takiego dokumentu to 140 zł. Emerytom i rencistom przysługuje natomiast zniżka w wysokości  50%. Oznacza to, że zapłacą tylko 70 zł.

W wielu miastach organizowane są dla seniorów również darmowe zajęcia sportowe. Coraz częściej zdarza się też, że wyznaczono specjalne godziny, w których np. mogą za darmo wybrać się do kina, czy muzeum. Popularne są również rozmaite, darmowe aktywności w lokalnych domach kultury.

Więcej o: