Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2023 zostanie odrzucony! Wprowadzono nowe przepisy

Początek roku to idealny moment na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. ZUS nie zrobi tego automatycznie! To okazja, aby emeryci zyskali wyższe, comiesięczne świadczenia. Jak wygląda przeliczenie emerytury w 2023? Są nowe zasady! Niektóre wnioski mogą zostać odrzucone

Emeryci składają wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia, które zostały ogłoszone przez GUS pod koniec marca 2022. Niestety nie wszystkie z nich zostaną przyjęte przez ZUS. Kto może sprawdzić, czy jego świadczenie wzrosło? Nowe zasady spowodują, że niektórzy pożegnają się z pieniędzmi? Oto co warto wiedzieć. 

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przeliczenie emerytury 2023. Kto może złożyć wniosek do ZUS-u? 

Zgodnie z informacjami na stronie ZUS-u możliwość złożenia wniosku i szansę na dodatkowy zastrzyk gotówki mają seniorzy, którzy: 

  • osiągnęli wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • po przejściu na emeryturę wciąż pracowali i regularnie odprowadzali składki, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodzili się po 31 grudnia 1948, przez co ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Ponowne przeliczenie emerytury. Jak wyglądają nowe tablice GUS? 

GUS w ubiegłym roku ogłosił nowe tablice średniej długości życia, które mogą spowodować wzrost świadczeń emerytalnych, po ponownym przeliczeniu. 

Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic

- powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

Warto jednak pamiętać, iż przeliczenie emerytury nie wiąże się w żaden sposób z jej obniżeniem. Jeżeli po przeliczeniu świadczenie wyjdzie ono niższe, to ZUS nie zmieni dotychczasowej kwoty. Na wniosku nie można więc stracić. Istotne jest także to, że emerytura na podstawie nowych tablic GUS nie jest wyliczana automatycznie, zatem warto o to wnioskować. 

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Jak go złożyć? Ci seniorzy nie będą mogli tego zrobić

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć bezpośrednio w placówce ZUS lub za pomocą strony internetowej, z której również należy pobrać gotowy formularz. Jednak od zmiany tablic, można go złożyć tylko raz w roku, a nie co kwartał, jak to było dotychczas. Oznacza to, iż jeżeli ktoś złoży wniosek na początku roku, nie będzie miał możliwości zrobienia tego ponownie. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty, które potwierdzają stać pracy lub dokumentują wynagrodzenie. Muszą to być jednak całkowicie nowe pisma, których ZUS nie brał pod uwagę podczas wcześniejszego przeliczania należnej emerytury. 

Więcej o: