Zarobiłeś mniej niż 85 tys. zł? Obowiązuje cię szczególnie prawo! Wystarczy, że spełnisz ten warunek

Składanie zeznań podatkowych za ubiegły rok już się rozpoczęło. Zanim jednak złożymy deklarację, warto sprawdzić, jakie ulgi podatkowe są warte uwagi. Ta ulga podatkowa dla wielu osób jest bardzo korzystna. Rozliczenie PIT za 2022 może oznaczać dla ciebie duży zysk!

Od 15 lutego można składać deklaracje podatkowe za rok 2022. Dotyczy to osób, które pracują na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub prowadzą własną działalność gospodarczą. Przed złożeniem zeznania warto dowiedzieć się, w jaki sposób można zaoszczędzić trochę pieniędzy. Sprawdź, z których ulg podatkowych Polacy korzystają najczęściej.

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto nie musi płacić podatku? Specjalna ulga dla młodych

Ta ulga z pewnością ucieszy młodych, którzy niedawno osiągnęli pełnoletność i dopiero zaczęli dorosłe życie. Przysługuje im szczególne prawo. Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, mają status studenta i pracują na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub pracy nakładczej są całkowicie zwolnione z podatku. Dotyczy to tych podatników, którzy w ciągu roku zarobili mniej niż 85 528 złotych.

Ważna ulga dla rodziców. Ile pieniędzy można zaoszczędzić?

Sporo Polaków korzysta z ulgi na dziecko. Przysługuje ona osobom, które mają pod opieką małoletnie dziecko i są rodzicami, opiekunami prawnymi lub rodziną zastępczą. Dzięki tej uldze można odliczyć od podatku pewną sumę w zależności od ilości dzieci w rodzinie:

  • na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie,
  • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie,
  • na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie,
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225,00 zł.

Co ważne, z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać podatnicy, którzy w ciągu roku zarobili wraz ze współmałżonkiem mniej niż 112 tys. złotych.

Ulgi podatkowe 2023. Z czego można skorzystać?

Wyżej przedstawione ulgi to niejedyne, z których można skorzystać. Polacy mogą zachować trochę pieniędzy przy składaniu podatku także w inny sposób. Ulgi, z którymi warto się zapoznać przed złożeniem deklaracji, to:

  • termomodernizacyjną,
  • rehabilitacyjną,
  • abolicyjną,
  • na Internet,
  • dla rodzin 4+.

Pełną listę ulg znajdziesz tutaj.

Więcej o: