Petycja obywatelska w sprawie programu Małżeństwo+ wpłynęła do Sejmu w styczniu 2022. W czasach, gdy coraz więcej małżeństw kończy się rozwodami, docenienie długoletnich związków wydaje się uzasadnione. Z drugiej strony wiąże się to z kosztami, o czym pisał portal Fakt. Temat wywołuje żywe dyskusje.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zgodnie z petycją o uchwalenie ustawy Małżeństwo+, comiesięczne świadczenie miałby otrzymywać małżeństwa z co najmniej 40-letnim stażem. Zaproponowana wysokość świadczenia to 500 zł, które wypłacane by było dożywotnio. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że wcześniejsze projekty brały pod uwagę pary z 50-letnim stażem i co najmniej dwójką dzieci.
Projekt wśród polityków ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, chwaliła pomysł w rozmowie z Faktem, nazywając go "piękną inicjatywą", przy czym zaznaczała, że być może lepszym rozwiązaniem byłoby wypłacenie świadczenia jednorazowego jako uhonorowania trwałości małżeństwa. Odmiennego zdania na temat dodatkowych świadczeń dla seniorów jest posłanka PO Urszula Augustyn.
Emeryta powinno być stać na godne życie bez nich. Lepiej więc by było, gdyby po prostu emerytury były wyższe. Dlaczego dodatek mają dostawać akurat małżeństwa z długim stażem? Wśród takich par mogą być osoby bardzo dobrze sytuowane, które doskonale sobie poradzą bez tych pieniędzy
- argumentowała w rozmowie z serwisem finanse.wp.pl.
Petycja ostatecznie została odrzucona, a rząd nie pracuje obecnie nad podobną ustawą. Pomysł wzbudził jednak zainteresowanie.
Uznajemy taki dłuższy staż jako podstawę do honorowania odznaczeniem, które jest przyznawane przez prezydenta. I dobrze, by poza honorowym uznaniem tej wartości poszło świadczenie pieniężne
- mówił przewodniczący Komisji ds. Petycji Sławomir Piechota. Honorowe odznaczenie, do którego nawiązał to Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawany obecnie małżeństwom z 50-letnim stażem. Jeśli jednak petycja zostanie ponownie rozpatrzona, jest szansa na to, że seniorzy będą mogli pobierać dodatkowe 500 złotych co miesiąc, a to niewykluczone.