Zamiokulkas zamiolistny żółknie i gubi liście? Możesz go uratować! Wsyp to do doniczki, a w mig odżyje

Zamiokulkas to z pozoru łatwa w uprawie roślina, często polecana osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami. Niestety, pielęgnacja zamiokulkasa może czasem sprawić kłopoty. Jeśli nasz kwiat zamiokulkas żółknie - trzeba jak najszybciej zareagować. W jaki sposób?

Elegancki kwiat o oryginalnym wyglądzie? Zamiokulkas jest łatwy w uprawie, a więc idealny dla osób początkujących, zapominalskich, zapracowanych w biurach. Ma ciekawy wygląd i często jest nazywany "żelazną rośliną", która jest odporna na długotrwały brak wody. Sprawdź jak dbać o tę roślinę, by cieszyć się nią jak najdłużej. 

Więcej podobych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek dostała prezent od Stanisława. Zaprojektował jej marynarkę w kwiaty

Kwiat zamiokulkas zamiolistyny - co to za roślina?

Zamiokulkas zamiolistny (zamioculcas zamiiofilia) -  jest gatunkiem wieloletnim z rodziny obrazkowatych (Araceae). W naturze występuje on w równinie wschodniej i północno-wschodniej Afryce, m.in. na Zanzibarze i Tanzanii.  Rośnie ona w cieniu wyższych roślin, gdzie podłoże ma mocno przesuszone. Gromadzi ona zapas wody i składników odżywczych w bylinie, którą wytwarza, oraz w grubych, mięsistych łodygach i wykorzystuje wtedy, kiedy nie może pozyskiwać ich z podłoża. 

Uprawa zamiokulkasa nie jest trudna, jeśli znasz te warunki

Musisz wiedzieć, że zamiokulkas nie lubi przeciągów i zimna. Jeśli planujesz zakup rośliny w okresie zimy lub wczesnej wiosny, warto zapewnić jej ochronę przed zimnem przy transporcie, gdyż może przemarznąć. Dlatego dobrze owinąć w papier lub schować kwiatka do kartonu. Najlepsze stanowisko, które można mu zapewnić w domu, będzie to stanowisko półcieniste, aczkolwiek będzie on również rósł w głębokim cieniu. Kiedy zamiokulkas zacznie tracić kolor, a pędy zaczną się wyginać w stronę światła, należy roślinę przestawić w inne miejsce, gdyż będzie jej wtedy za ciemno. 

Kolejną ważną rzeczą, o której musisz pamiętać jest podlewanie - roślina jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody, przez który może zginąć. Zamiokulkas wytrzyma, nawet jeśli nie podlejemy go przez miesiąc, jest również mało wymagający co do składników odżywczych, więc w okresie wegetacji można go nawozić raz w miesiącu nawozem dla roślin ozdobnych z liści. Warto również wiedzieć, że roślina lubi jałowe podłoże, więc dobrze zapewnić mu dobrze przepuszczalne, próchnicze i żyzne podłoże, na spód doniczki należy wsypać ok. 2 cm keramzytu, by zapobiec przelaniom. To samo warto zrobić, jeśli niechcący przelejemy roślinę.

Więcej o: