Masz w domu urządzenia RTV? Te osoby są zwolnione z opłat! Pozostali mogą zapłacić 30-krotność długu

Posiadanie niektórych urządzeń oznacza kontrole w domach. Opłaty są wysokie i mogą osiągnąć nawet 30-krotność należności. Jak wyglądają opłaty za abonament RTV 2023? Czy trzeba wpuścić kontrolera do domu? Niektórzy mogą uniknąć kar oraz zwolnić się z finansowania abonamentu RTV.

Obowiązek iszczenia opłat abonamentowych dotyczy wszystkich, którzy posiadają radioodbiornik lub telewizor. W 2023 stawki poszybowały w górę, przez co kary są również znacznie wyższe. Ile kosztuje abonament RTV i jaka jest kara za jego brak? Niektórzy mogą uniknąć konsekwencji. 

Zobacz wideo Twoje opłaty bankowe wzrosły? To może nie być koniec podwyżek

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wynosi abonament RTV 2023? Kwoty wyższe niż przewidywano 

Opłata za abonament RTV w 2023 to koszt rzędu: 

  • 8,70 zł miesięcznie (104,40 zł rocznie) za korzystanie z radia domowego lub samochodowego, dla porównania w roku ubiegłym było to 7,50 zł,
  • 27,30 zł miesięcznie (327,60 zł rocznie) za posiadanie telewizora lub telewizora i radioodbiornika, dla porównania w roku ubiegłym opłata wynosiła 24,50 zł.

Kontrole RTV 2023. Jaka gara grozi za brak opłat? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Polacy muszą opłacać abonament za użytkowanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, a sprzęty powinni zarejestrować w ciągu 14 dni od ich zakupu. Kontrole w tej sprawie będą przeprowadzane przez uprawnionych do tego pracowników Poczty Polskiej. Będą oni sprawdzać dwie rzeczy: 

  • obecność odbiornika radiowego lub telewizyjnego
  • jego zdolność do obierania programów.

Jeżeli posiadany przez nas odbiornik spełnia powyższe warunki, to jesteśmy zobowiązani do zarejestrowania go w bazie i wnoszenia comiesięcznej opłaty za jego użytkowanie. W przypadku stwierdzenia przez kontrolera posiadania niezarejestrowanego odbiornika nałożona zostanie kara w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w danym dniu. W 2023 roku mandat w przypadku radioodbiornika wyniesie 261 zł, a telewizora 819 zł. Spłata długu dotyczy osób, które zarejestrowały dane urządzenie, a nie płaciły. Warto pamiętać, iż w przypadku rozliczenia miesięcznego opłatę należy uiścić najpóźniej do 25 dnia miesiąca okresu rozliczeniowego.

Kto jest zwolniony z opłat? Te osoby muszą zgłosić się na pocztę

Niektórzy mogą być całkowicie zwolnieni z opłat za abonament RTV. O kim mowa? Zgodnie z informacjami na stronie gov.pl płacić nie muszą osoby, które:

  • ukończyły 75. rok życia,
  • zaliczają się do I grupy inwalidzkiej,
  • inwalidami wojennymi lub wojskowymi
  • ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Warto jednak pamiętać, iż poinformowanie kontrolera o przysługującym prawie do zwolnienia podczas kontroli nie wystarczy. Co zrobić, aby nie dostać kary? Należy zgłosić się do urzędu pocztowego i okazać odpowiedni dokument. Zwolnienie z abonamentu RTV nastąpi od pierwszego dnia miesiąca następującego po zgłoszeniu. 

Więcej o: