Smugi i zabrudzenia na telewizorze? W ten bezpieczny sposób możesz umyć ekran. Będzie lśnił jak nowy

Zabrudzenia na ekranie telewizora wyglądają nieestetycznie oraz przeszkadzają nam w oglądaniu. Niestety, wiele osób nie wie, jak wyczyścić ekran w bezpieczny sposób, aby nie uszkodzić matrycy. Okazuje się, że nie jest to wcale taki trudne!

Telewizor jest urządzeniem elektrycznym, które wyjątkowo lubi przyciągać do siebie kurz. Dodatkowo bardzo widocznym elementem są np. odciski palców. Nieprawidłowe czyszczenie może zostawiać na ekranie smugi, dlatego warto wiedzieć, jak czyścić telewizor w taki sposób, aby nie uszkodzić ekranu.

Zobacz wideo Domowe sposoby jak wyczyścić bezpiecznie telewizor

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak czyścić telewizor? Musisz zapamiętać te podstawowe zasady

Zanim zaczniesz czyścić ekran, należy zadbać o bezpieczeństwo. Wyłącz telewizor i wyciągnij wtyczkę z gniazdka. Nigdy nie używaj mokrej ścierki do czyszczenia oraz nie stosuj preparatów z alkoholem czy amoniakiem w składzie. Najlepiej wybrać do tego specjalne środki, jednak można również zrobić to domowymi sposobami. Podczas czyszczenia należy uważać, by nie naciskać zbyt mocno ekranu. 

Zalecane jest, by czyścić monitor suchą ścierką. Idealnie sprawdzi się do tego ściereczka z mikrofibry. Jednak w przypadku trudniejszych zabrudzeń, można użyć delikatnie zwilżonej ściereczki. Przed ponownym podłączeniem telewizora do prądu należy odczekać, aż monitor wyschnie. 

Jak czyścić monitor domowymi sposobami? Czy można w tym celu użyć płynu do szyb? 

W celu wyczyszczenia monitora lub telewizora sprawdzi się najzwyklejsza woda, lub woda destylowana. Można również użyć ściereczki do czyszczenia okularów. Wiele z nas zastanawia się często czy można do tego użyć płynu do szyb? Metodę tę odradzamy, gdyż może to uszkodzić matrycę, ze względu na składniki aktywne zawarte w składzie. Należy unikać wyżej wymienionych składników tj. alkohol, chlorek metylu, rozpuszczalnik, amoniak czy aceton.  Możemy również stosować preparaty odpowiednio do tego przeznaczone. 

Telewizory LED i OLED, należy zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić ekranu. 

Oba rodzaje telewizorów są zdecydowanie delikatniejsze niż inne modele. Dlatego wymagają one szczególnej delikatności i uważności. Jeśli już zdecydowaliśmy się na użycie do tego środków specjalistycznych, musimy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta, oraz zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany produkt pasuje do naszego rodzaju matrycy. Takie produkty sprawdzą się bardzo dobrze- zadziałają one antystatycznie oraz nie pozostawiają smug, co w przypadku zwilżonej ściereczki może być problematyczne. 

Więcej o: