Działają lepiej niż pułapka na szczury! Rozsyp je w spiżarni, a gryzonie uciekną w popłochu

Jeśli gryzonie pojawią się w spiżarni lub domu, warto wiedzieć, jak pozbyć się szczurów. Szczury w domu stanowią ogromne zagrożenie nie tylko dla żywności i mebli czy ścian, ale też dla naszego zdrowia, gdyż mogą być roznosicielami groźnych chorób. Dowiedz się jak skutecznie zwalczać gryzonie, nie robiąc im przy tym krzywdy.

Szczury nie są mile widzianymi gośćmi w naszych domach. Zdarza się, że bardzo ciężko się ich pozbyć z naszych gospodarstw domowych. Zanim sięgniesz po radykalne metody, koniecznie sprawdź te sposoby, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się ich bez wyrządzania im krzywdy. 

Zobacz wideo Zosia ratuje zwierzęta laboratoryjne

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Szczury w domu lub spiżarni. Jakie szkody wyrządzają gryzonie?

Szczury w gospodarstwach domowych wyjadają zapasy, atakują zwierzęta domowe, niszczą instalacje elektryczne, izolację termiczną, rury wodociągowe, drewniane konstrukcje, mogą również powodować straty ekonomiczne tj. pożary, zalania, a nawet zawalenia. Niestety najgroźniejsze są dla zdrowia człowieka oraz zwierząt domowych, ponieważ są nosicielami różnych chorób, tj. tyfus, salmonella, wścieklizna itp. Głównie zarażają poprzez skażoną ich odchodami żywność jednak w momencie, gdy poczują się zagrożone, mogą zaatakować. Dotyczy to szczególnie dzieci i naszych zwierząt. 

Jak wytępić szczury domowymi sposobami? W ten sposób ich nie skrzywdzisz

Zanim sięgniesz po radykalne metody, najpierw spróbuj nieco delikatniejszych metod. Dowiedz się, czego się boją szczury i czego nie lubią. Szczury, unikają np. niektórych ziół, które można wyłożyć w miejscach, w których przebywa szczur, a ten zacznie unikać tych miejsc ze względu na zapachy, które nie są dla niego przyjemne.

Rozsyp poniższe przyprawy w miejscach, gdzie podejrzewasz, że mogą się pojawić. Szczury uciekną!

  • dzika mięta 
  • oleander 
  • kwiat wrotyczu
  • wilczomlecz
  • dziewanna 
  • świeże liście pomidorów 
  • dziki rumianek 

Jak pozbyć się szczurów, kiedy zapachy nie pomogą?

Można zastosować pułapki, których jest wiele dostępnych na rynku. Najlepiej zrobić to w sposób niewyrządzający zwierzakowi krzywdy, więc wybieraj pułapki lub odstraszacze: 

  • Elektroniczne odstraszacze dźwiękowe, które wytwarzają dźwięk z reguły niesłyszalny dla człowieka, ale powoduje niewielki ból u gryzoni i źle oddziałuje na ich układ nerwowy. Jednak z tym należy  być ostrożnym, gdyż szczury są zwierzętami mocno adaptującymi się do otoczenia, więc przy dłuższym stosowaniu mogą się do tego przyzwyczaić. 
  • Klatka, w której umieszczasz przysmak dla gryzonia, w momencie, gdy szczur wejdzie do klatki, ta zamknie się, oczywiście nie wyrządzając mu przy tym krzywdy. Po złapaniu szczura wystarczy go wywieźć jak najdalej od domu i tam go wypuścić. 
Więcej o: