Trzymasz kwiaty w wazonie? Wrzuć ją do wody, a kwiaty nie zwiędną! Będą cieszyć oko przez długi czas

Jak sprawić, aby kwiaty cięte w wazonie kwitły dłużej? Ta ozdoba w wielu domach to m.in. najchętniej wybierany prezent na Dzień Kobiet. Nie da się jednak ukryć, że ich żywotność często jest krótsza, niż byśmy tego chcieli. Podpowiadamy, jak temu zapobiec.

Kwiaty cięte to częsty prezent, który sprawa sporo radości. Ich obecność w wazonie w pomieszczeniu dodaje uroku. Niestety nie utrzymują się w nim zbyt długo, przez co trzeba je szybko wyrzucić. Sporo zależy od rodzaju kwiatów, jednak wszystkie prędzej czy później zwiędną. Jednak jest kilka prostych trików, dzięki którym rośliny dłużej będą ozdabiać twoje mieszkanie. 

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o świeże kwiaty? Na początek dowiedz się, jak wybierać je w kwiaciarni

Będąc w sklepie z zamiarem kupna kwiatów, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, zanim dokonasz płatności. Przede wszystkim zwróć uwagę na ich stan. Jeżeli znajdziesz na nich ślady więdnięcia lub gnicia, co może się zdarzyć, lepiej ich nie kupuj. Nie będziesz się nimi cieszyć zbyt długo. Kolejną kwestią jest świeżość kwiatów. Warto zapytać, jak długo konkretne rośliny znajdują się w sklepie, aby wybrać te, które są tam najkrócej. Dzięki temu będą stały dłużej.

Co zrobić, żeby kwiaty długo stały w wazonie? Te czynności są ważne

Zanim włożysz kwiaty do wazonu, skróć łodygę, najlepiej pod skosem, a dodatkowo włóż do niej zapałkę, dzięki czemu uchronisz rośliny przed atakiem grzybów i pleśni. Warto również oberwać dolne liście, które mogłyby mieć kontakt z wodą, np. w przypadku róż. Bardzo ważne jest również regularna zmiana wody w wazonie. Najlepiej robić to codziennie. Odpowiednia jest zima, ale wcześnie przegotowana woda.

Jak zadbać o kwiaty cięte? Wypróbuj te proste triki

Dobrym sposobem na przedłużenie świeżości kwiatów jest wrzucenie do wazonu aspiryny. Wystarczy rozpuścić pół tabletki, aby usunąć z wody bakterie. Warto także wrzucić do wody wyczyszczoną monetę, ona również pozytywnie wpłynie na jej jakość, dzięki czemu rośliny dłużej będą stały w wazonie.

Więcej o: