Kawa rozpuszczalna czy sypana? Dietetyk wyjaśnia, która jest lepsza. Odpowiedź może zaskoczyć

Kawa rozpuszczalna jest uważana przez wiele osób za gorszą i mniej wartościową niż kawa sypana. Czy jednak tak jest faktycznie? Dr Bartek Kulczyński na swoim kanale przedstawia ciekawostki o kawie i jednocześnie wyjaśnia, który rodzaj kawy jest lepszy z naukowego punktu widzenia.

Dr Bartek Kulczyński to dietetyk z wieloletnim doświadczeniem. Obok pracy akademickiej i doradzania klientom we własnej poradni dietetycznej, prowadzi on również kanał na portalu YouTube poświęcony tematyce zdrowego odżywiania. W jednym ze swoich nagrań omówił różnice między kawą rozpuszczalną a sypaną.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Lubisz ciekawostki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kawa rozpuszczalna a mielona - różnice

Pierwsze etapy powstawania obu kaw wyglądają tak samo i polegają na oczyszczeniu i prażeniu ziaren kawy. W przypadku kawy rozpuszczalnej ziarna są następnie mielone i poddawane ekstrakcji wodnej w podwyższonej temperaturze. Otrzymany ekstrakt jest zagęszczany i suszony. Jak zauważa dr Kulczyński, na żadnym z etapów do kawy rozpuszczalnej nie są dodawane żadne inne składniki. Wynika to z regulacji prawnych, według których jedynym składnikiem produktu o nazwie "kawa rozpuszczalna" może być kawa. Inaczej mówiąc, oba rodzaje kaw składają się w stu procentach z kawy.

Kawa rozpuszczalna czy kawa sypana? Która jest lepsza dla zdrowia?

Pewne różnice między kawami zauważono, jeśli chodzi o zawartość różnych związków. Jedno z przytoczonych przez Kulczyńskiego badań wykazało, że kawa rozpuszczalna ma wyższą zawartość kwasu chlorogenowego, który jest przeciwutleniaczem o korzystnym wpływie na nasze zdrowie. Zawartość ta była od 2 do 4 razy wyższa niż w przypadku kawy mielonej. Inne badania z kolei wykazały, że kawa ziarnista zawiera większą ilość kofeiny niż kawa rozpuszczalna. Należy jednak zauważyć, że na zawartość kofeiny wpływać może również np. sposób przygotowania napoju.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Dr Bartek wyjaśnia

Kulczyński w swoim nagraniu przypuszcza, że kawa rozpuszczalna może być niesłusznie mylona z napojami kawowymi (które faktycznie zawierają niewiele prawdziwej kawy) i stąd jej zła opinia. Odnosi się on także do powszechnego przekonania, że do produkcji kawy mielonej wykorzystuje się ziarna gorszej jakości.

Skoro kawa rozpuszczalna ma wyższą zawartość niektórych prozdrowotnych związków, to zakładam, że ziarna, z jakich została przygotowana wcale nie muszą być złej jakości

- argumentuje dr Bartek.

Pełne nagranie, które zawiera więcej szczegółowych informacji, dostępne jest na kanale YouTube dietetyka.

 
Więcej o: