Jak sprawdzić zwrot podatku 2023 i ile się czeka? Ci, którzy to zrobią, szybciej dostaną pieniądze

To, ile się czeka na zwrot podatku, zależy od kilku czynników. Jeśli nie wiesz, kiedy zwrot podatku trafi na konto, wystarczy to sprawdzić. Niektóre osoby dostaną go wcześniej od pozostałych! Ile czasu na zwrot podatku ma urząd i kto dostanie pieniądze najszybciej? Wyjaśniamy!

Każdy, kto uzyskał jakiekolwiek przychody w 2022 roku, jest zobligowany do złożenia odpowiedniego rozliczenia podatkowego. Efektem wypełniania rozliczenia PIT jest nadpłata lub niedopłata podatku dochodowego. Ile czasu na zwrot podatku ma urząd skarbowy? Wiele zależy od wybranej przez nas metody! Co to oznacza? 

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

Jak sprawdzić zwrot podatku 2023? Zajrzyj na stronę podatki.gov.pl 

Jeżeli z twojego zeznania podatkowego wynika nadpłata, to, zgodnie z informacjami na stronie podatki.gov.pl, urząd skarbowy może przekazać pieniądze za pomocą: 

  • rachunku bankowego,
  • przekazu pocztowego,
  • kasy w urzędzie

Aby uzyskać zwrot na własny rachunek bankowy, należy zgłosić wcześniej jego numer do organu podatkowego. Numer należy wykazać w składanym zeznaniu podatkowym. Natomiast kwota pieniężna przesłana pocztą zostanie pomniejszona o koszt jej zwrotu. Jeżeli chcesz odebrać nadpłatę w kasie urzędu skarbowego, również musisz zaznaczyć to w składanej przez siebie deklaracji PIT.

Ile się czeka na zwrot podatku 2023? Wypróbuj usługę Twój e-PIT na gov.pl

Termin, w którym otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku, zależy od terminu i sposobu złożenia rocznej deklaracji PIT. Zazwyczaj im szybsze złożenie zeznania podatkowego, tym krótszy czas oczekiwania na pieniądze. Kolejną kwestią jest rodzaj wysyłki deklaracji PIT. W przypadku rozliczenia online czas oczekiwania na zwrot jest znacznie krótszy!

  1. Przy rozliczeniu za pomocą usługi Twój e-PIT zwrot podatku następuje w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji
  2. Deklaracje złożone bezpośrednio w placówce urzędu, zobowiązują organy skarbowe do zwrotu PIT w okresie do 3 miesięcy od daty złożenia PIT.
  3. W przypadku złożenia zeznania korygującego deklarację PIT, termin zostaje wydłużony o kolejne 2 miesiące

Jak sprawdzić, kiedy zwrot podatku? Informacje znajdziesz na stronie e-Urząd Skarbowy

Czekając na zwrot nadpłaty podatku warto zalogować się na stronę e-Urząd Skarbowy. W znajdującej się tam zakładce "zwrot podatków" uzyskasz niezbędną pomoc. Odnajdziesz informacje dotyczące statusu zwrotu, daty dokonania zwrotu oraz przekazania nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe

Więcej o: