Tych drzew nie sadź przy domu! Gatunki, które uczulają, przyciągają pioruny, a nawet niszczą fundamenty

Wybór i rozmieszczenie drzew w ogrodzie jest szczególnie ważne, gdyż drzewa stanowią szkielet zielonego terenu przed domem. Rozmieszczenie ich w zły sposób może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Ostrzegamy, których drzew lepiej nie sadzić wokół domu, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Budując, czy nawet kupując dom, istotnym elementem przygotowań do zamieszkania, jest moment rozplanowania posadzenia drzew, czy krzewów w ogrodzie. Tę decyzję warto dokładnie przemyśleć, ponieważ nie tylko same gatunki, ale i układ posadzonych drzew może mieć znaczny wpływ na przyszłość posesji. Podpowiadamy, jakich drzew lepiej unikać.

Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Których drzew nie sadzić obok domu? Alergicy muszą na to uważać

Najbardziej uciążliwym drzewem, szczególnie dla alergików może okazać się... brzoza. To drzewo jest symbolem czystości, a sok z brzozy należy do bardzo zdrowych, jednak pyłki brzozy nie tylko śmiecą, ale mogą też bardzo uczulać. Popularnym w Polsce drzewem, słynącym m.in. ze swoich rozmiarów jest dąb, ale ten gatunek lepiej podziwiać w parku, niż na własnej posesji. Dąb jest drzewem o grubym pniu, zabiera dużo miejsca, a więc może zabierać zbyt dużo światła, a posadzony zbyt blisko domu może stanowić poważne zagrożenie podczas burzy czy silnych wiatrów. Jego system korzeniowy może też zagrażać fundamentom. Jeśli posiadasz naprawdę dużą działkę, tylko wtedy wybieraj ten gatunek. 

Iglaki wokół domu. Popularne gatunki nie zawsze są dobrym wyborem

Jest wiele powodów, dla których nie warto sadzić iglaków przy domu. Taka informacja może zaskoczyć ogrodników, jednak istnieje wiele przesłanek ku temu, aby tego błędu nie popełniać. Szczególnie gatunki typowo leśne, takie jak cyprysik, sosna, jodła, czy świerk mogą stanowić ogromne zagrożenie pożarowe, ponieważ osiągają spore rozmiary, które przekraczają wysokość budynków mieszkalnych. W ten sposób przyciągają do siebie pioruny, a ich igliwie może błyskawicznie spotęgować zapłon.

Jakie drzewa posiadają mocno rozbudowany system korzeniowy i mogłyby uszkodzić fundamenty? 

Drzewa o rozbudowanym systemie korzeniowym, to przede wszystkim wyżej wspomniany dąb, ale też sosna i świerk. Groźna dla fundamentów jest topola, a dodatkowym zagrożeniem jest jej pień, który jest mniej odporny na wiatry, dlatego podczas wichury może się złamać i uszkodzić dom a co gorsza zrobić komuś krzywdę. Oczywiście w okresie wiosennym jest drzewem mocno pylącym, więc nieodpowiednim również dla alergików. Drzewem, które również może uszkodzić fundamenty jest orzech włoski. Lepiej zasadzić go głęboko wewnątrz działki.

Więcej o: