PPK: deklaracja rezygnacji 2023. Do kiedy można zrezygnować? Tylko jedna grupa nie musi się spieszyć!

Pracownicze Plany Kapitałowe 2023 są tematem bardzo aktualnym. Niebawem czeka nas bowiem autozapis do PPK. Jak zrezygnować z udziału w programie, jeśli właśnie taką decyzję podjęliśmy? Jak wygląda rezygnacja z PPK 2023 druk i gdzie go znaleźć? Wyjaśniamy, jak sprawdzić PPK i rozwiewamy wątpliwości.

Już niebawem, bo 1 marca, będzie miał miejsce autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obejmie on wszystkich pracowników między 18. a 55. rokiem życia. Oznacza to, że osoby, które nadal nie chcą przynależeć do programu, będą musiały ponownie dopełnić związanych z tym formalności.

Zobacz wideo Po co jest program PPK? "Chodzi o zwiększenie oszczędności Polaków, ale czy nie chodzi o zebranie kapitału na CPK?"

Chcesz być na bieżąco ze zmianami w przepisach? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pracownicze Plany Kapitałowe: co to? Czym jest autozapis do PPK?

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie programu, Pracownicze Plany Kapitałowe to prywatny i dobrowolny program gromadzenia środków finansowych na dowolny cel. Każdy uczestnik programu przeznacza na PPK 2% swojego wynagrodzenia i otrzymuje od pracodawcy wpłatę w wysokości 1,5% tego samego wynagrodzenia. Ponadto każdemu uczestnikowi przysługuje dopłata powitalna w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł przekazywane przez państwo. Co ważne, stan naszego konta PPK można sprawdzić w dowolnym momencie, logując się na portalu Moje PPK. Co 4 lata odbywa się też autozapis do PPK, co oznacza, że złożone wcześniej deklaracje o rezygnacji z PPK przestają obowiązywać. Więcej informacji o autozapisie można znaleźć w oficjalnym komunikacie.

Pracownicze Plany Kapitałowe czy warto? PPK: opinie ekspertów

Choć PPK zyskuje zainteresowanie, wiele pracowników ma wciąż wątpliwości. Eksperci przekonują jednak, że program jest dla nich korzystny. Ostateczna decyzja jest oczywiście kwestią indywidualną. Warto przy tym podkreślić, że zarówno rezygnacja, jak i ponowne dołączenie do PPK są możliwe w dowolnym momencie.

PPK rezygnacja: do kiedy złożyć rezygnację z PPK? Deklaracja o rezygnacji z PPK

Jak zostało to wspomniane powyżej, deklarację o rezygnacji z PPK można złożyć w dowolnym momencie. Należy jednak mieć na uwadze, że pracodawcy przy autozapisie są zobowiązani do naliczenia i pobrania wpłat do PPK od wypłat za marzec 2023, a pieniądze do instytucji finansowych przekazane powinny być od 1 do 17 kwietnia 2023. Oznacza to, że aby uniknąć tej wpłaty, deklarację o rezygnacji należy złożyć jak najszybciej, ale nie wcześniej niż 1 marca. Odpowiedni dokument należy złożyć bezpośrednio pracodawcy lub osobie odpowiedzialnej za PPK w naszym zakładzie pracy. Wzór dokumentu jest natomiast dostępny do pobrania online.

Więcej o: