W jakich godzinach zapłacisz mniej za prąd i gaz? Sprawdź, kiedy korzystać z urządzeń elektrycznych

Jakie są najlepsze godziny na korzystanie z urządzeń elektrycznych? Zależy to w dużej mierze od umowy z dostawcą prądu. Warto więc wybrać ofertę, która oferuje niższe stawki za kilowatogodzinę energii w różnych porach dnia. Sprawdź, jak zaoszczędzić i co bardziej się opłaca?

Ceny większości produktów i usług poszły w górę, w tym niestety prąd i gaz. Okazuje się jednak, że możemy zachować trochę pieniędzy, wykonując pewne czynności o określonych porach. Wszystko zależy od rodzaju taryfy, którą mamy w umowie z dostawcą prądu i gazu.

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W jakich godzinach zapłacisz mniej za prąd? Sprawdź jak prezentują się różne taryfy

Portal dziennikpolski24.pl dokonał analizy podstawowych taryf energii elektrycznej Tauronu i przedstawiają się one następująco:

  • Taryfa G11 - klienci, którzy wybrali tę opcję, nie muszą martwić się o koszty prądu, ponieważ cena za energię elektryczną pozostanie niezależna od godziny.
  • Taryfa G12 - niższe ceny prądu obowiązują między 13:00, a 15:00 oraz od 22:00 do 6:00.
  • Taryfa G13 - za prąd zapłacimy mniej w zależności od pory roku. Od 1 kwietnia do 30 września klienci mogą liczyć na niższą cenę między 13:00, a 19:00 oraz 22:00, a 7:00. Natomiast od 1 października do 31 marca stawki prądu są niższe od 13:00 do 16:00 oraz 21:00 i 7:00.
  • Taryfa G12W - tańsza stawka obowiązuje w weekendy oraz święta. Dzięki niej wszystkie większe prace możemy zaplanować na koniec tygodnia.

Jak zaoszczędzić na gazie? Sprawdź, jaką masz taryfę

Grupa taryfowa gazu, którą posiadamy, ma bezpośredni wpływ na wysokość naszych rachunków. Przynależność do danej grupy zależy między innymi od rocznego zużycia. Dla odbiorców najpopularniejszego gazu ziemnego, czyli gazu wysokometanowego w naszych domach, wyróżniamy następujące grupy taryfowe:

  • Grupa W-1.1., W-1.2. lub W-1.12T; roczna ilość umowna do 300 m3,
  • Grupa W-2.1., W-2.2. lub W-2.12T; roczna ilość powyżej 300 m3 do 1 200 m3,
  • Grupa W-3.6., W-3.9. lub W-3.12T; roczna ilość powyżej 1 200 m3 do 8 000 m3.

Zmniejszenie rachunków za gaz?  Zastosuj te metody

Kilka prostych zabiegów i umiejętne korzystanie z gazu pozwoli Ci na dodatkowe oszczędności w sezonie grzewczym. Przede wszystkim zainstaluj termostat, gdyż kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach pozwala uniknąć zużycia gazu. Ponadto regularnie przeglądaj i konserwuj urządzenia gazowe. Możesz także rozważyć zmianę źródła ogrzewania (na przykład na pompy ciepła), jeśli używasz starszych, mniej energooszczędnych kotłów gazowych.

Więcej o: