Do sejmu trafiła petycja o nowe, dożywotnie 500 zł co miesiąc. Warunek to 40 lat i jeden dokument

W Sejmie pojawiła się propozycja kolejnego świadczenia dla rodzin. Tym razem nie chodzi tylko o rodziców. Dożywotnie 500 plus ma być przyznawane parom, zarówno jako forma zapomogi, jak i wynagrodzenia za... staż. Przedstawiamy pomysł projektu, który od miesięcy budzi kontrowersje m.in. wśród polityków.

Do Sejmu trafiła petycja za wprowadzeniem nowego świadczenia dla małżeństw z długoletnim stażem. Na czym ma polegać program Małżeństwo+? Sprawdź, jaki staż związku uprawnia do uzyskania dodatkowych pieniędzy.

Zobacz wideo Finanse publiczne w Polsce doszły do ściany? Czerniak: Tak

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Program Małżeństwo+. Kto dostanie nowe świadczenie?

Choć petycja nie została jeszcze zaakceptowana, znane są już założenia programu. Zgodnie z nimi comiesięczne świadczenie w wysokości 500 zł miałyby dostawać pary, które pozostają w związku małżeńskim od co najmniej 40 lat. Pieniądze mają być wypłacane dożywotnio. Petycja została uargumentowana przez pomysłodawców wysokimi kosztami życia, z którymi muszą mierzyć się seniorzy. Świadczenie ma być swego rodzaju wynagrodzeniem za pozostanie w małżeństwie przez tak długi okres w czasach, gdy coraz więcej par się rozwodzi.

500 plus dla małżeństw. Kiedy zostanie wprowadzone nowe świadczenie?

Nie ma jeszcze informacji na temat tego, czy petycja zostanie zaakceptowana przez Sejm. Zdania polityków na temat nowego programu są podzielone. Pomysł poparła była minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej

- powiedziała w rozmowie z Faktem. Nieco inne zdanie ma posłanka PO Urszula Augustyn.

Dlaczego dodatek mają dostawać akurat małżeństwa z długim stażem? Wśród takich par mogą być osoby bardzo dobrze sytuowane, które doskonale sobie poradzą bez tych pieniędzy. Tymczasem w dużo gorszej sytuacji może być na przykład wdowa, która straciła męża i musi teraz żyć za swoją skromną emeryturę i która nie może liczyć na rządową pomoc.

- podkreśliła w wypowiedzi przytoczonej przez portal finanse.wp.pl.

Uhonorowanie małżeństw z długoletnim stażem. Czy pieniądze są potrzebne?

Jak podaje gazeta Fakt, wprowadzenie dożywotniego, comiesięcznego świadczenia dla par wiąże się z dużymi wydatkami. Przykładowo, jeśli uhonorowane zostaną małżeństwa ze stażem dłuższym niż 40 lat, roczny koszt wyniesie aż 250 mln zł. Nasuwa się pytanie, czy nie będzie się to wiązało z kolejnym podniesieniem cen? Aktualnie małżeństwa nie są pomijane. Pary, które pozostają w związku małżeńskim od 50 lat otrzymują Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Więcej o: