Zamiast to wyrzucać, zrób naturalny nawóz! Twoje rośliny będą odżywione i pięknie się rozrosną

Naturalny nawóz do kwiatów to doskonała metoda, aby wzmocnić rośliny. Co ważne, praktycznie nic na to nie wydajemy, gdyż większość przepisów wykorzystuje resztki produktów, które zazwyczaj wyrzucamy. Podpowiadamy, jaki jest najlepszy nawóz do cytrusów i jak zrobić nawóz ze skorupek jajek.

Naturalne nawozy są tanie i proste do przygotowania. Oczywiście nie są to rozwiązania uniwersalne, ponieważ każda roślina ma swoje określone wymagania. Niemal każde z nich mogą być jednak zaspokojone różnymi domowymi sposobami. Wystarczy znać podstawowe zasady pielęgnacji danego gatunku.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nawóz ze skorupek jaj na dwa sposoby. Do jakich roślin się sprawdzi?

Nawóz ze skorupek sprawdzi się idealnie w przypadku roślin, które potrzebują dużo wapnia w glebie. Pierwszym sposobem na ich wykorzystanie jest wysuszenie skorupek i rozgniecenie ich na drobny proszek. Taki pyłek wystarczy rozsypać bezpośrednio na glebę w pobliżu rośliny i delikatnie wymieszać z górną warstwą podłoża. Skorupki jajek można również zalać wrzącą wodą i pozostawić na tydzień, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie skorupki powinny całkowicie się rozpuścić, a otrzymany płyn można stosować do zwykłego podlewania roślin.

Domowy nawóz do cytrusów - jak go zrobić? Potrzebne ci będą trzy składniki

Do przygotowania nawozu do cytrusów potrzebujesz trawy lub liści z ogrodu, mączki kostnej oraz skórki z bananów. Niewielką miskę należy wypełnić do 3/4 jej objętości rozdrobnioną trawą lub liśćmi, a następnie dopełnić miskę mączką kostną oraz pokrojoną skórką banana. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i dodajemy do doniczki z naszym cytrusem, delikatnie łącząc mieszankę górną wartą gleby. Na koniec roślinę podlewamy wodą.

Naturalny nawóz, który rozwiąże więcej niż jeden problem. Zachowaj to po wypiciu napoju

Doskonały wpływ na rośliny mają także fusy kawy lub herbaty. Wzbogacają one glebę w cenne wartości odżywcze, a ponadto poprawiają strukturę podłoża i zwiększają pojemność wodną. Z fusów można przygotować napar, wykorzystać je jako ściółkę lub komponent podłoża bądź też dodać do kompostu. Co więcej, fusy herbaty rozsypane bezpośrednio na powierzchni gleby pomogą pozbyć się uciążliwych muszek, czyli ziemiórek. Co ważne, nawóz z fusów należy stosować do roślin kwasolubnych.

Więcej o: