Dlaczego koty mają wąsy? To ważniejsze niż myślisz. Są niczym kocie Walkie-Talkie

Dachowiec czy rasowy kot egipski, każdy z nich ma wąsy. Nie są one tylko dla ozdoby. Pełnią ważną funkcję w życiu kotów. To dzięki nim mogą się komunikować, ale także odbierać otaczający je świat. Jeśli jesteś miłośnikiem/miłośniczką kotów, to ta wiedza może cię zaskoczyć.

Koty posiadają wiele tajemnic. Poznaj funkcję ich wąsów, czyli wibrysów. Choć ciężko w to uwierzyć, to jednak nie są one tylko i wyłącznie dla ozdoby. Służą między innymi do komunikacji, ale to dopiero początek... 

Zobacz wideo Czy istnieje coś słodszego niż mały kotek? Zdecydowanie nie

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Do czego służą kocie wąsy? Tego mogliście nie wiedzieć

Kocie wąsy mają trzy główne funkcje. Warto poznać każdą z nich:

  • Zmysł dotyku - wąsy posiadają bardzo wrażliwe komórki czuciowe. Dzięki nim koty mogą wyczuwać nawet prądy powietrza. Mają możliwość lepszego postrzegania bliskiego otoczenia oraz unikania zagrożeń w obrębie pyszczka. Ta funkcja pomaga również w trakcie polowania.
  • Zmysł orientacji - kocie wąsy odpowiadają za równowagę kota. Dzięki nim wie, w jakiej pozycji w stosunku do podłoża aktualnie się znajduje. To właśnie dzięki temu, koty lądują zawsze na cztery łapy.
  • Komunikacja - wąsy służą też w celach komunikacyjnych. Za pomocą specyficznych grymasów dają sygnały innym osobnikom.

Wojna w Ukrainie. Fragmenty rosyjskich rakiet, którymi Rosjanie ostrzeliwali przede wszystkim cele cywilne. Charków, 3 grudnia 2022 r. Rosja zmienia taktykę ataków rakietowych. 369. dzień wojny

Ile wąsów mają koty? Wibrysy są skrupulatne

Koty mają około 12 wąsów na każdej górnej wardze oraz po 3 nad każdym okiem. Posiadają również kilka mniejszych na brodzie. Co ciekawe wiele kotów ma wąsy również na tyle swoich nadgarstków. Jeśli posiadasz kota, przyjrzyj się czy i on je posiada.

Larry na Downing Street od 12 lat. Dzięki niemu myszy nie harcują Larry trzyma łapę na pulsie na Downing Streett. To on ukraca harce myszy

Czy można obcinać kotom wąsy? Nigdy tego nie rób!

Jeśli obetniesz wąsy swojego kota, możesz go poważnie upośledzić! Choć nie będzie to dla niego bolesne, to jednak ważne, aby zachować naturalność tego procesu. Takie zachowanie może spowodować ogromny stres u twojego pupila. Pamiętaj, aby nigdy nie wykonywać tego typu zabiegów bez konsultacji z weterynarzem.

Więcej o: