Jaki kolor ma sukienka? Minęło osiem lat od sporu w internecie! Naukowcy wiedzą, kto miał rację

Niebiesko-czarna czy biało-złota? Oto jest pytanie. Minęło 8 lat od publikacji zdjęcia sukienki, której kolor wzbudził jedną z największych dyskusji w internecie. Przypominamy, dlaczego internauci widzieli różne kolory na tym samym zdjęciu.

W 2015 roku wybuchła ogromna dyskusja, która podzieliła internautów. Wszystko za sprawą jednej sukienki. Dlaczego część osób widzi ją w kolorach niebieskich i czarnych, a inni w białym i złotym? Sprawdź, czym jest zjawisko dostosowania barwnego i jak naprawdę wygląda popularna sukienka.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakiego koloru jest ta sukienka? To zdanie podzieliło internet

26 lutego 2015 roku internautka Caitlin McNeill opublikowała na swoim profilu w serwisie Tumblr zdjęcie pewnej sukienki z podpisem — "jakiego koloru jest ta sukienka?". Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Sukienka ma prosty krój i zdobią ją paski w kolorach...no właśnie, w jakich? Szybko okazało się, że każdy widzi to ubranie inaczej. Część osób opisała sukienkę jako biało-złotą, inni upierali się, że jest niebiesko-czarna. Co sprawiło, że zdania na temat jednego zdjęcia były tak podzielone?

Jaki kolor tej sukienki? Naukowcy szybko znaleźli odpowiedź

Dyskusja stała się tak zażarta, że wymagała naukowego wytłumaczenia, dlaczego każdy widzi sukienkę w innym kolorze. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Twórcy profilu AsapSCIENCE zamieścili w serwisie YouTube wyjaśniający film, który obejrzało już ponad 29 milionów użytkowników. Jak się okazuje, wszystko zależy od światła i tego, co myślimy o danym zdjęciu. Osoby, które myślały, że zdjęcie zrobiono w sklepie przy sztucznym świetle, widziały niebiesko-czarną sukienkę. Z kolei ci, którzy pomyśleli, że zdjęcie zrobiono w świetle naturalnym, zobaczyli ubranie w kolorach białym i złotym. Takie zjawisko nazywa się dostosowaniem barwnym.

 

Sukienka, która podzieliła Internet. Marka odzieżowa wyjaśnia

Po naukowym wyjaśnieniu, dlaczego widzimy sukienkę w różnych kolorach, pozostało znaleźć odpowiedź na jeszcze jedno ważne pytanie. Jakiego koloru w rzeczywistości jest ta słynna sukienka? Z pomocą ruszyła marka odzieżowa, która wyprodukowała to ubranie. Okazało się, że rację miały osoby, które widziały sukienkę w kolorach niebieskim i czarnym.

Więcej o: