Archeolodzy odkryli niesamowity szkielet. Mężczyzna przeszedł poważną operację już 3000 lat temu

W Izraelu odkryto niecodzienny szkielet, który wywołał poruszenie wśród badaczy. Okazuje się, że mężczyzna, którego szczątki odnaleziono, przeszedł kilka tysięcy lat temu poważną operację. Dzięki temu naukowcy mają dowody, że tego typu zabiegi były znane już w epoce brązu.

W dolinie Galilei położonej w północnej części Izraela znajduje się starożytne miasto, Megiddo. Znaleziono tam szkielet mężczyzny z epoki brązu, który został poddany zabiegowi trepanacji czaszki. Trepanacja czaszki jest trudną i skomplikowaną operacją, które polega na otwarciu czaszki poprzez wywiercenie w niej maleńkich otworów.

Zobacz wideo Niezwykłe odkrycie NASA. „Trzęsienie Marsa"

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Miasto pełne tajemnic - Tel Megiddo. Było ważną częścią szlaku handlowego

Naukowcy są zdania, że Tel Megiddo w okresie epoki brązu, było zamieszkane przez majętne osoby. Było to spowodowane faktem, że to miasto kontrolowało bardzo ważną część szlaku handlowego. Znajdowało się w nim wiele pałaców, fortyfikacji oraz świątyń. Co jakiś czas wykopaliska wykonywane w tamtym miejscu pozwalają na odkrycie coraz to nowszych tajemnic, ostatnie odkrycie zaskoczyło cały świat. 

Wojna w Ukrainie. Fragmenty rosyjskich rakiet, którymi Rosjanie ostrzeliwali przede wszystkim cele cywilne. Charków, 3 grudnia 2022 r. Rosja zmienia taktykę ataków rakietowych. 369. dzień wojny

Nowe znalezisko badaczy. Niesamowite odkrycie zaskoczyło badaczy 

Naukowcy odpowiedzialni za odnalezienie grobu dwóch mężczyzn dokonali niesamowitego odkrycia. Jak donosi CNN, zarządzono testy DNA, których wyniki wskazują, że byli oni braćmi. Udało się ocenić przedział wiekowy, który wskazuje, że starszy z nich miał od 20 do 40 lat. Miał on przeciętą skórę głowy, a na kości czołowej jego czaszki znajdowały się cztery nacięcia wykonane przy pomocy ostrego narzędzia. Tworzą one 30 milimetrowy kwadrat. Badaczka Rachel Kalisher, doktorantka w Instytucie Archeologii i Świata Starożytnego im. Joukowsky'ego na uniwersytecie Browna powiedziała: 

Mamy dowody na to, że trepanacja była uniwersalnym, szeroko rozpowszechnionym rodzajem operacji od tysięcy lat.

Spędził 14 lat na pisaniu książki. Po 11 latach stała się bestsellerem, a wszystko dzięki TikTokowi Pisał książkę przez 14 lat. Po 11 latach została hitem dzięki TikTokowi

Odnalezione szczątki braci. Mężczyźni mogli być członkami rodziny królewskiej

Szczątki dwóch mężczyzn odnaleziono niedaleko dawnego pałacu, co doprowadziło do przypuszczeń, że mężczyźni mogli być członkami elit, a nawet rodziny królewskiej. Zostali oni pochowani razem z cypryjską ceramiką i cennymi przedmiotami. Już wcześniej udało się odnotować tego typu znaleziska. CNN raportuje:

[...] Ich szkielety są naznaczone oznakami choroby, w tym rozległymi uszkodzeniami sugerującymi chroniczne, wyniszczające warunki. Mimo to obaj byli w stanie przeżyć wiele lat pomimo swoich dolegliwości.

 Nie wiadomo jednak dlaczego straszy z nich, przeszedł na trepanację czaszki.

Więcej o: