13. emerytura 2023. Kiedy "trzynastka" trafi na konta seniorów? Bez tego wniosku ZUS nic nie wypłaci

Kiedy wypłata 13. emerytury w 2023? Seniorzy otrzymują dodatkowe roczne świadczenia już niebawem, choć część z nich będzie musiała poczekać dłużej. Co więcej, wysokość "trzynastki" będzie rekordowa. Wyjaśniamy, kiedy trzynastka 2023 będzie wypłacona i ile wynosi 13. emerytura 2023 netto.

13. emerytura, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje seniorom ustawowo co roku. Corocznie jest ona również poddawana waloryzacji, która z kolei jest bezpośrednio związana z inflacją w roku ubiegłym. Duży wzrost cen w 2022 przełożył się na wysoki wskaźnik waloryzacji i idący za tym wzrost świadczeń.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

13. emerytura 2023. Komu przysługuje świadczenie?

Zgodnie z informacjami na stronie ZUS-u, 13. emerytura przysługuje wszystkim, którzy na dzień 31 marca danego roku mają prawo do jednego z poniższych świadczeń:

  • emerytura,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy (w tym renta dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty wypadkowe),
  • renta szkoleniowa,
  • renta socjalna,
  • renta rodzinna,
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
  • świadczenie pieniężne przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenie i zasiłek przedemerytalny.

Należy zatem mieć na uwadze, że jeśli prawo do świadczenia zyskamy w 2023, ale w terminie późniejszym, "trzynastki" tym razem nie otrzymamy. Jeśli senior uzyska prawo do emerytury np. w lutym, a do 31. marca nie zawnioskuje o status emeryta - pieniądze nie wpłyną na jego konto.

Nowoczesne systemy obrony powietrznej Skynex To zaboli Putina. Niemcy przekażą Ukrainie Skynex do strącania roju dronów

Ile wyniesie 13. emerytura w 2023? Wskaźnik waloryzacji i najniższa emerytura 2023

13. emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. Ta z kolei od 1 marca 2023 będzie to 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. W porównaniu do ubiegłego roku jest to wzrost o 250 zł. Warto zaznaczyć też, że wskaźnik waloryzacji 2023 wyniesie 14,8%.

Wdowia emerytura 2023 będzie wyższa. Dzięki nowej ustawie mogłaby być też bardziej opłacalna Wdowia emerytura 2023 będzie wyższa. Czy będzie też bardziej opłacalna?

Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? Terminy są już coraz bliżej

Wypłata trzynastej emerytury odbywa się zawsze w kwietniu danego roku, przy czym dotyczy to seniorów uprawnionych do emerytury i renty. "Trzynastkę" otrzymają oni w terminie regularnej kwietniowej wypłaty wraz ze swoim stałym świadczeniem. Nieco dłużej na pieniądze będą musiały poczekać osoby pobierające świadczenie i zasiłek przedemerytalny, którzy dodatkową wypłatę otrzymają ze świadczeniem majowym.

Więcej o: