Szykuje się spora zmiana na polskich autostradach. Sprawna kontrola ruchu i większe bezpieczeństwo

Przed końcem 2023 roku ma zostać wdrożony na polskie drogi program, który umożliwi o wiele sprawniejszą kontrolę nad ruchem na jezdni i wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa, przy okazji sprawiające, że podróżowanie będzie o wiele płynniejsze. Czym Jest Krajowy System Zarządzania Ruchem?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaczęła pracę nad wdrożeniem systemu Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem, w skrócie KSZR. Ten program ma pojawić się na drogach, zaczynając już od trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku. Obejmować będzie 28 procent długości całej sieci w Polsce, czyli nawet 1100 kilometrów dróg.

Zobacz wideo Kombajn na częstochowskim odcinku autostrady A1. Kierowca trafi przed sąd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na których drogach czekają nas zmiany? Kierowcy wyruszający w trasy powinni to wiedzieć 

Ten projekt przewiduje realizacje umów na Centralny Projekt Wdrożeniowy, jak i Regionalne Projekty Wdrożeniowe w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Opolu, Łodzi oraz Olsztynie. GDDKiA informuje:

Ukończenie prac umożliwi zarządzanie ruchem na międzynarodowym szlaku transportowym łączącym Gdańsk z Czechami i Słowacją, prowadzącym przez Warszawę, Łódź i okolice Katowic, z odnogą do Wrocławia. CPW obejmie wybrane odcinki dróg w granicach woj. mazowieckiego - A2, S7 i S8. Cztery RPW obejmą natomiast pozostałe odcinki dróg wspomnianego szlaku transportowego: S6 i S7 na terenie woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, A1 i A2 w woj. łódzkim, A1, A4, S1 w woj. śląskim oraz Autostradową Obwodnicę Wrocławia A8 i A4 w woj. dolnośląskim i opolskim.

Nowoczesne systemy obrony powietrznej Skynex To zaboli Putina. Niemcy przekażą Ukrainie Skynex do strącania roju dronów

Czego się spodziewać? Tysiące nowych urządzeń

Na drogach może pojawić się nawet 3,5 tysiąca nowych urządzeń, jak znaki zmiennej treści oraz kamery. Mają one za zadanie obserwacje przejeżdżających pojazdów i zbieranie informacji o natężeniu ruchu, prędkości i rodzaju pojazdów. Następnie te dane będą przetwarzane i wyświetlane na znakach świetlnych, a znaki pryzmatyczne będą wyświetlały komunikaty.

Pożegnaj skrobanie i odmrażanie szyb. Ten trik sprawi, że lód i śnieg nie pojawi się na nich ( zdjęcie ilustracyjne) Domowy płyn do odmrażania szyb. Dodaj łyżkę tego produktu do wody

Znaki i komunikaty. Nowości na polskich drogach

Znaki pryzmatyczne przypominają znaki drogowe, jednak mogą one wyświetlać jedną z trzech ustalonych wcześniej treści. Zmiana znaku jest realizowana przez obrót elementów obrotowych w postaci graniastosłupów o podstawie trójkątnej, czyli tak zwany pryzm. System będzie wyświetlać na autostradach i drogach ekspresowych z wyprzedzeniem informacje na przykład o wypadkach i będą sugerować korzystny objazd, co pozwoli uniknąć korków. Na drogach objętych tym systemem ma polepszyć się komfort jazdy i poziom bezpieczeństwa.

Więcej o: