Pluskwy w domu? Wystarczy odrobina tej jesiennej przyprawy. Zapach odstraszy insekty na dobre

Pluskwa domowa to insekt, którego obecność w domu jest bardzo niepożądana. Ich rozpoznanie nie zawsze jest łatwe, ale musimy tu działać szybko, aby uniknąć rozmnożenia się szkodników. Jakie są sprawdzone domowe sposoby na pluskwy? Wyjaśniamy, jak wygląda pluskwa i czego nie lubią pluskwy.

Wbrew powszechnemu przekonaniu pluskwy mogą pojawić się nawet w czystych domach, gdzie przestrzegane są zasady higieny. Okazuje się bowiem, że insekty te są często przynoszone z zewnątrz, np. na walizkach po podróży. Zanim zauważymy ich obecność, zazwyczaj zdążą już znaleźć sobie nowy kąt pod naszym dachem.

Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak wygląda pluskwa domowa? Ugryzienia mogą być niebezpieczne

Pluskwa domowa jest niewielkim owadem o długości 4-6 mm i szerokość około 3 mm. Pluskwy mają kształt owalny oraz płaski i są koloru brunatnoczerwonego. Gromadzą się w różnych zakamarkach w domu, zwłaszcza w sypialni, gdzie mają najłatwiejszy dostęp do pożywienia, czyli ludzkiej krwi. Znaleźć je można w materacach, poduszkach, meblach tapicerowanych, ale też za listwami przypodłogowymi czy obrazami. Ugryzienia pluskwy na szczęście  w większości przypadków nie są groźne, ale mogą powodować swędzenie i obrzęk, podobnie jak ukąszenia komara.

Jak pozbyć się pluskwy? Wypróbuj sprawdzone środki na pluskwy

Podstawowym sposobem walki z pluskwami są dokładne porządki polegające na sprawdzeniu wszystkich ukrytych miejsc w domu i ich odkurzeniu. Niestety zawsze może się zdarzyć, że pojedyncze osobniki uchronią się przed czystką. Dlatego też warto dodatkowo zastosować metody na odstraszenie pluskiew. Jedną z nich są goździki. Przyprawę tę można umieścić w woreczkach i rozłożyć po domu. W sklepach dostępne są również preparaty czyszczące o zapachu goździków, które powinny skutecznie zniechęcić owady do przebywania w naszym domu.

Domowe sposoby na pluskwy. Czego nie lubią pluskwy?

Poza zapachem goździków, pluskwy nie lubią także kurkumy. W tym przypadku należy jednak być ostrożnym, gdyż kurkuma jest silnie barwiąca. Należy zatem umieścić ją w woreczkach z gęstego płótna, aby mieć pewność, że nie przedostanie się ona na naszą pościel, meble czy dywan. W woreczkach można też umieścić mieszankę kurkumy i goździków.

Więcej o: