Masz to na banknocie? Możesz zarobić nawet kilka tysięcy złotych! O te pieniądze biją się kolekcjonerzy

Pojedynczy banknot może być wart kilka tysięcy złotych, nawet jeśli jego oficjalna stawka na to nie wskazuje. Wystarczy, że posiada nietypowy numer seryjny, który przyciągnie kolekcjonerów. Przedstawiamy najcenniejsze i najbardziej pożądane pieniądze w Polsce i na świecie.

Wśród codziennie używanych banknotów można znaleźć wyjątkowe egzemplarze z nietypowymi numerami seryjnymi, zwanymi "radarami". Taki banknot możemy sprzedać za wyższą wartość niż nominalna. Szczególnie cenne są te zachowane w bardzo dobrym stanie. Sprawdź, jakie obiegowe banknoty są najbardziej poszukiwane i najwięcej warte.

Zobacz wideo Ile może być warty banknot 500 złotych? O wiele więcej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie banknoty są najcenniejsze? Mogą być warte kilka tysięcy złotych. Ważne są cyfry

Jednymi z najcenniejszych egzemplarzy są banknoty o unikatowych ciągach cyfr, takich jak: 1234321, 1134311 czy nawet z jedną (powtarzającą się) cyfrą, jak 333333. Są one najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów i mogą być warte bardzo sporo pieniędzy, nawet wielokrotność własnego nominału. Niestety, na nasze nieszczęście, jest ich w Polsce bardzo mało, dlatego natrafienie na taki banknot jest ogromną rzadkością. Okazuje się jednak, że nie tylko liczby mają znaczenie.

* Putin jest obrzydliwie bogaty. Zbija fortunę m.in. na wódce. Media ujawniają sekrety

Te banknoty są warte fortunę. Zwróć uwagę na litery w numerze seryjnym

Przeglądając swój portfel, zwróć uwagę na banknoty, które w numerze seryjnym posiadają kombinację liter AA lub BB. Równie poszukiwane są te z literami YA lub ZA, szczególnie w przypadku banknotów pierwszych emisji. Połączenie powtarzających się liczb i liter jest najbardziej pożądane — za egzemplarze typu AA1111111 można zdobyć nie lada fortunę. Oprócz tych unikalnych cech banknoty mogą być także wartościowe ze względu na zupełny brak numerów seryjnych lub ewentualne błędy drukarskie. Choć nie zdarzają się one często, warto przeszukać swoją kolekcję.

Ulgi i zniżki dla seniorów. Za niektóre zapłacą nawet 50 procent mniej! Podpowiadamy, co należy zrobić Ulgi dla seniorów. Z czego emeryci skorzystają za darmo po 60-tce

Udało ci się znaleźć wartościowy banknot? O tym musisz pamiętać

Pamiętaj, że jeśli uda ci się zdobyć banknot o nawet najbardziej unikatowym numerze, jego nominał się nie zmieni. Przykładowo, gdy egzemplarz AA1111111 będzie miał wartość nominalną 10 złotych, to w sklepach kupisz coś za przysłowiową "dychę". Dopiero znalezienie kolekcjonera i udana wymiana sprawi, że zyskasz na znalezisku. Jeśli chcesz być na bieżąco z numizmatycznymi trendami, możesz poszukać informacji na portalach aukcyjnych, gdzie można znaleźć przybliżone ceny najbardziej wartościowych banknotów. Pamiętaj także, że i monety posiadają swoich wielbicieli.

kalendarz Nadchodzące święta i długie weekendy. Sprawdź, kiedy wziąć urlop

Więcej o: