Wlej pół szklanki do bębna i nastaw program. Kamień i smród znikną z pralki na dobre!

Czyta pralka to podstawa! Zauważyłeś, że w twoim sprzęcie zebrał się kamień, a z bębna wydobywa się nieprzyjemny zapach? To znak, że czas na porządne czyszczenie pralki. Dotarcie do zakamarków, w których zalega brud i pleśń to niełatwe zadanie. Dzięki temu trikowi oszczędzisz sobie szorowania, a twoja pralka będzie jak nowa!

Niestety w każdej pralce może pojawić się kamień, pleśń oraz nieprzyjemny zapach. Jak sobie z tym poradzić? Nie musisz wydawać masy pieniędzy na drogie sklepowe detergenty, wystarczy, że wypróbujesz jeden z prostych domowych sposobów. Podpowiadamy, jaki sprawdzi się najlepiej. 

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu i kamienia z pralki? Sięgnij po produkt z kuchni 

Podczas walki z brudną pralką pomoże ci... kwasek cytrynowy! Nie tylko skutecznie ją odkamieni, ale także zabije smród wydobywający się z bębna. Jak go użyć? Do dozownika na płyny wsyp pół szklanki kwasku cytrynowego i włącz program o bardzo wysokiej temperaturze, najlepiej, aby sięgała ona 90 stopni Celsjusza. W ten sposób szybko poprawisz kondycję pralki, dzięki czemu później uzyskasz lepszą jakość prania. 

Domowy sposób na czystą pralkę. Pomoże ci niezawodny ocet

Jeżeli nie posiadasz w domu kwasku cytrynowego, to wcale nie musisz biec po niego do sklepu! Mamy inny sposób na wyczyszczenie pralki za pomocą produktów, które zapewne znajdziesz w swojej kuchni. Z brzydkim zapachem wydobywającym się z bębna świetnie poradzi sobie domowa mieszanka z octu i sody oczyszczonej. Tym razem należy wlać pół szklanki octu do dozownika na proszek i włączyć pralkę na program z temperaturą 90 stopni Celsjusza. Dla lepszych efektów warto dosypać także pół opakowania sody oczyszczonej. Ta metoda jest niezwykle skuteczna, lecz problemem może okazać się intensywny zapach octu, za którym nie wszyscy przepadają. Należysz do tych osób? To nie znaczy, że musisz zrezygnować z tego genialnego triku. Wystarczy, że wlejesz do bębna niewielką ilość ulubionego płynu do płukania

Dlaczego pralka brzydko pachnie? Pamiętaj o myciu dozownika

Częstym winowajcą nieprzyjemnej woni wydobywającej się z pralki jest brudny i zaniedbany dozownik na proszek. Nieczyszczony regularnie może być siedliskiem rozwijającej się pleśni oraz wielu bakterii. Jak go wyczyścić? Jest na to kilka domowych sposobów. W misce zmieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:1 lub wodę z sodą oczyszczoną i powstałym roztworze namocz dozownik. Zostaw go na kilka godzin, a następnie pożądanie wyszoruj szczoteczką. Jeżeli nie chcesz czekać, może odświeżyć go za pomocą gąbki zamoczonej w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego.

Więcej o: