Ci seniorzy będą pobierać dożywotnio podwójną emeryturę! Wystarczy, że złożą dwa wnioski

Komu należy się podwójna emerytura? Zgodnie z przepisami pobieranie dwóch świadczeń co miesiąc jest możliwe, ale dotyczy to jedynie określonych grup seniorów. Co więcej, tylko jedno z nich jest wypłacane przez ZUS. Kto może ubiegać się o dodatkowy zastrzyk gotówki i jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Przepisy emerytalne mogą wydawać się skomplikowane, jednak warto poświęcić więcej czasu na ich zgłębienie. Może okazać się bowiem, że przysługują nam dodatkowe pieniądze, a ich otrzymanie wymaga jedynie podjęcia kilku dodatkowych kroków. Tak też jest z podwójną emeryturą, którą pobierać mogą trzy grupy seniorów.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podwójna emerytura 2023. Emerytura z KRUS i ZUS

Podwójną emeryturę wypłacaną odpowiednio przez KRUS i ZUS mogą otrzymywać osoby urodzone po 31 grudnia 1948, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny. Warunkiem koniecznym jest posiadanie 25-latniego stażu płacenia składek na ubezpieczenie rolnicze, przy jednoczesnym odprowadzaniu składek do ZUS-u. Kwestia podbierania podwójnego świadczenia została szczegółowo wyjaśniona w Odpowiedzi na interpelację nr 234 w sprawie zbiegu praw do świadczeń emerytalnych z KRUS i ZUS. Co ważne, odpowiednie wnioski należy złożyć osobno w obu urzędach.

Podwójna emerytura dla mundurowych. Kogo dotyczą nowe przepisy?

W 2022 została wprowadzona nowelizacja ustawy regulującej emeryturę funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych. Nowe przepisy dotyczą funkcjonariuszy przyjętych do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 a przed 1 października 2003, którzy odbyli co najmniej 25 lat służby. Grupa ta może skorzystać z jednej z dwóch opcji:

  • doliczyć pracę cywilną do emerytury mundurowej i pobierać tylko jedno świadczenie,
  • pobierać emeryturę podwójną, czyli mundurową i z systemu powszechnego.

Należy zaznaczyć również, że do pobierania świadczenia ZUS konieczne jest osiągnięcie wymaganego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).

Komu należy się podwójna emerytura? Świadczenie emerytalne a praca za granicą

Podwójną emeryturą powinny zainteresować się także osoby, które pracowały za granicą. Jak informuje ZUS, pobieranie zagranicznych świadczeń nie wpływa na prawo do świadczenia w Polsce. Oznacza to zatem, że jeśli spełniamy warunki uprawniające do emerytury w obu krajach, możemy jak najbardziej z nich skorzystać. Wymagania mogą jednak różnić się pomiędzy państwami, więc jest to kwestia indywidualna. Wniosek o emeryturę zagraniczną powinien również być złożony w kraju, gdzie wykonywana była praca.

Więcej o: