To ostatni moment, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu! Nie każdy zna tę ukrytą funkcję w oknach

Nie ma nic bardziej frustrującego niż zimne mieszkanie po całym dniu ogrzewania. Źródłem problemu nie musi być zły kaloryfer. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i płacić mniej? Warto sprawdzić, na jaki tryb są ustawione nasze okna. Wyjaśniamy, czym jest regulacja zima-lato i jak uszczelnić okna.

W zimie nawet najlepszy kaloryfer nie ogrzeje naszego mieszkania, jeśli okna są nieszczelne. Chłód wkradający się do środka przez szczeliny potrafi obniżyć poczucie komfortu i stanowi spory problem. Jak się z nim uporać? Mało kto wie, że okna można regulować w zależności od pory roku. Sprawdź, w jaki sposób przestawić okna na tryb zimowy, aby ciepło nie uciekało z domu.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest tryb zimowy okna? O tej funkcji mało kto wie

Tryb zimowy okna to potoczne określenie na właściwą regulację docisku uszczelki. Pozwala to na kontrolowanie stopnia rozszczelnienia okna. Dzięki niemu można dopasować szczelność okna do pory roku. W ten sposób zwiększymy przepływ powietrza w ciepłych miesiącach, żeby przewietrzyć mieszkanie lub ograniczymy go, gdy na dworze panuje chłód. Ponieważ to ostatni miesiąc zimy, warto, chociaż teraz zadbać o niższe rachunki i przygotować okna na wiosnę.

Jak przestawić okna w tryb zimowy? Wystarczy raz przekręcić

Przestawienie okna na tryb zimowy jest bardzo proste. Wystarczy, że masz w domu kombinerki albo klucz, ale niekiedy uda się to zrobić palcami. Na boku skrzydła znajduje się specjalny bolec. Czasami mogą to być dwa lub trzy położone w równych odstępach. Wystarczy przekręcić te elementy o 90 stopni. Dzięki temu do mieszkania nie dostanie się chłód z zewnątrz.

Jak rozpoznać, na jaki tryb jest ustawione okno? To bardzo proste

Wprowadzając się do nowego mieszkania możemy nie wiedzieć, na jaki tryb okna są przestawione. Czekanie do zimy i sprawdzanie, czy poczujemy chłód nie ma sensu. Wystarczy zerknąć na okno od boku. Jeśli bolce są ustawione grubszą stroną do uszczelki, to znaczy, że w oknach mamy tryb zimowy, natomiast jeśli węższą — to tryb letni.

Więcej o: