Jak wyczyścić srebro? Weź 2 złote i idź do sklepu. Biżuteria będzie wyglądać jak w gablocie u jubilera

Czym wyczyścić srebro? Srebrna biżuteria z czasem może zbierać wiele zanieczyszczeń i nie wyglądać już tak samo, jak w dniu zakupu. Nie trzeba jednak biec do jubilera po pomoc. Srebro można bezpiecznie i samodzielnie wyczyścić w domu, a potrzebne produkty masz już najpewniej u siebie w kuchni.

Czyszczenie srebra wcale nie jest takie trudne. Jeśli więc masz srebrną zastawę lub biżuterię podpowiemy ci, co należy robić. Kilka składników sprawi, że srebro będzie wyglądać jak świeżo wyjęte z gabloty u jubilera.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak doczyścić szybę lub lustro? Wypróbuj nasz trik z ziemniakiem

Jak wyczyścić srebro? Zmieszaj ze sobą ocet i sodę oczyszczoną

Świetny środek czyszczący możesz uzyskać samodzielnie, mieszając ze sobą ocet i sodę oczyszczoną. Najpierw weź naczynie, w którym połączysz oba składniki. Dodaj jedną łyżeczkę octu i jedną łyżeczkę sody oraz jeden litr gorącej wody. Składniki dobrze ze sobą wymieszaj, a następnie zanurz w miksturze srebrne przedmioty. Poczekaj 15 minut i opłucz pod ciepłą wodą. Wytrzyj miękką ściereczką do sucha i gotowe.

Czym wyczyścić srebro? Spróbuj metody z folią aluminiową i sodą oczyszczoną

Innym świetnym i tanim sposobem na czyszczenie srebra jest użycie folii aluminiowej i sody oczyszczonej. Weź głębsze naczynie i zakryj całe jego dno folią. Następnie włóż tam srebrną biżuterią lub elementy zastawy. W kolejnym kroku sięgnij po 1/2 litra wrzącej wody i wymieszaj z 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Tak przygotowanym roztworem zalej srebro. Efekty powinny być widoczne już po kilkunastu minutach.

Z jakiego powodu srebro ciemnieje? Przechowywanie nie odgrywa tu dużej roli

Przechowywanie wbrew pozorom nie ma żadnego wypływu na ciemnienie srebra. Co więcej, sposób, w jaki nosisz srebrną biżuterię, również nie ma na to wpływu. Ciemny nalot to wynik naturalnych procesów. Wywołuje go obecność siarki w atmosferze. Procesy chemiczne, które zachodzą samoistnie bez twojej ingerencji, sprawiają, że srebro z czasem będzie wyglądać inaczej. Na szczęście, jak już wiesz, możesz je bez trudu wyczyścić.

Więcej o: