To pewne! Te matki dostaną nawet 1500 złotych dożywotnio i co miesiąc. Obowiązuje jeden warunek

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające to szansa na duży zysk dla wielu mam. Specjalny program emerytalny jest znany jako program "Mama 4+". Jest to forma wsparcia dla rodziców, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełniać, aby skorzystać z "Mama 4 plus" w 2023.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest skierowane do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego względu ich aktywność zawodowa była ograniczona. W związku z tym nie nabyły one prawa do emerytury lub otrzymywane świadczenie jest niższe niż najniższa emerytura. Szczegółowy przewodnik dotyczący programu "Mama 4 plus" znajdziemy na stronie rządowej.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Program "Mama 4+": dla kogo? Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie tylko dla mam

Z programu "Mama 4 plus" mogą skorzystać:

  • matki, które ukończyły 60 lat oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci,
  • ojcowie, którzy ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Należy również zaznaczyć, że wnioskodawcy muszą dodatkowo mieć polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich EFTA, a w przypadku cudzoziemców konieczny jest zalegalizowany pobyt w Polsce.

Nieznane drony atakują Rosję, Rosjanie wpadają w panikę. Zdjęcie ilustracyjne. Nieznane drony atakują Moskwę. Rosjanie wpadają w panikę. "Nie pozostaną bezkarni"

Ile wynosi emerytura matczyna 2023? Zasady przyznawania świadczenia

Maksymalna wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest równa minimalnej emeryturze obowiązującej w danym roku. Oznacza to, że od 1 marca 2023 pełna emerytura dla matek wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Co ważne, kwotę tę otrzymają osoby, które nie mają prawa do emerytury. Dla osób, które pobierają świadczenie niższe niż najniższa emerytura, emerytura matczyna stanowi uzupełnienie do tej kwoty. Przykładowo, jeśli świadczeniobiorca pobiera emeryturę w wysokości 1000 zł brutto, emerytura matczyna wyniesie w tym przypadku 588,44 zł.

Ci seniorzy dostaną podwójną emeryturę co miesiąc i dożywotnio. Wystarczy, że złożą dwa wnioski Ci seniorzy dostaną podwójną emeryturę co miesiąc. Wystarczą dwa wnioski

Jak otrzymać dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci? Pamiętaj o wszystkich dokumentach

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest przyznawane wyłącznie na wniosek. Poza wypełnionym drukiem w urzędzie należy również złożyć odpowiednie dokumenty potwierdzające nasze prawo do świadczenia. Ich pełna lista dostępna jest na stronie ZUS-u. Ojcowie ubiegający się o świadczenie muszą dodatkowo pamiętać o udokumentowaniu, kiedy matka dzieci zmarła, zaprzestała wychowywania dzieci na długi czas lub porzuciła rodzinę.

Więcej o: