Zasady pielęgnacji fikusa. Ten niezawodny trik sprawi, że roślina błyskawicznie wypuści nowe liście!

Fikusy nie zależnie od odmiany są uważane za najbardziej "kapryśne" rośliny. Znaczenie w pielęgnacji figowca ma nawet to, że została obrócona doniczka. Pielęgnacja fikusa nie jest łatwa, a kiedy coś pójdzie nie tak, da nam znać... zrzucając liście. Dowiedz się jak dbać o fikusa.

Fikus jest popularnym kwiatem doniczkowym w domach i biurach. Ma on wiele różnych odmian, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak okazuje się, że pielęgnacja fikusa może stanowić dla niektórych niemałe wyzwanie, ze względu na to, że roślina ma swoje upodobania i nie lubi zmian. Sprawdź, w jaki sposób możesz zadbać o roślinę, by pięknie rosła oraz poznaj prosty trik, po którym roślina odwdzięczy się nowymi przyrostami. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pielęgnować fikusa - co lubi i czego nie lubi "kapryśna" roślina? 

Fikus lubi stanowiska jasne, jednak nie wystawiaj rośliny na południowy parapet, gdyż może to poparzyć liście rośliny. Musisz wybrać pomieszczenie, w którym nie ma przeciągów. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Od zbyt suchego może zacząć gubić liście. Fikus, jeśli przyzwyczai się do stanowiska, w którym będzie mu dobrze, może nie być zadowolony, jeśli przestawisz tę roślinę, czy nawet ją obrócisz! Przy konieczności przeniesienia jej, zaznacz na doniczce, w którą stronę roślina stała. 

Podlewanie Fikusa. Jeśli nie będziesz tego robić prawidłowo, twoja roślina zmarnieje! 

Figowiec jest wrażliwy na przelanie i na przesuszenie. Więc należy regularnie i umiarkowanie go podlewać, przy czym należy uważać, żeby nie przesadzić, by w podstawce nie stała woda. W przeciwnym wypadku korzenie zaczną gnić a liście odpadać. Jeśli już przelejemy roślinę, trzeba jak najszybciej wymienić podłoże oraz sprawdzić korzenie, czy nie ma zgniłych. Najlepiej będzie, więc jeśli podlejemy fikusa raz na dwa tygodnie. 

Trik na pielęgnację figowca, którego z pewnością się nie spodziewasz! 

Fikus jak każda inna roślina potrzebuje nawożenia. Możesz do tego zastosować kilka z domowych sposobów. Jak się okazuje, odpowiednim nawozem dla fikusa może być... piwo. Wystarczy, że szklankę miękkiej wody wymieszasz z 50 ml piwa. Pamiętaj, by było ono wygazowane i nie było zbyt wysoko procentowe - owocowe również nie będzie dobrym pomysłem. Taki nawóz możesz stosować nie częściej niż raz w miesiącu. 

Więcej o: