Postaw miseczkę obok rośliny, a muszki znikną z doniczki. Ekologiczne sposoby na ziemiórki

Ziemiórki często atakują rośliny doniczkowe i powodują w ich korzeniach wiele szkód. Pozbycie się ich nie jest takie proste. Zamiast stosować chemiczne środki, wypróbuj bardziej ekologiczne, domowe sposoby. Przedstawiamy triki na pozbycie się ziemiórek.

Rośliny doniczkowe są podatne na różne choroby i ataki szkodników. Najpopularniejsze są ziemiórki. To małe muszki, które latają w pobliżu doniczki. Choć dorosłe osobniki nie szkodzą, tak małe larwy mogą podgryzać korzenie, przez co nasza roślina zmarnieje lub umrze. W sklepach znajdziemy różne pułapki na ziemiórki, ale jeśli problem jest naglący, warto wypróbować domowe sposoby. Sprawdź, jak pozbyć się ziemiórek.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ziemiórki w doniczce. Jak się ich pozbyć?

Najpopularniejszą metodą jest specjalny lep, który można kupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Kosztuje tylko kilka złotych, a pomaga w pozbyciu się dużej ilości szkodników. Wystarczy włożyć pułapkę lepową do doniczki, a muszki przykleją się do niej i nie zainfekują rośliny. Jest to dobry sposób na dorosłe osobniki, ale niestety nie pozbędziesz się w ten sposób larw. Do tego wykorzystaj sprawdzone, domowe sposoby.

Sposoby na ziemiórki. Ten napar zlikwiduje larwy

Aby mieć pewność, że larwy ziemiórek nie zaatakują więcej twojej rośliny, podlej ją specjalnym naparem z czosnku. Jest on zdecydowanie bardziej ekologiczny niż gotowe preparaty chemiczne ze sklepu, a działa naprawdę skutecznie. Wystarczy, że obierzesz jedną główkę czosnku i włożysz ją do szklanki, a następnie zalejesz gorącą wodą. Pozostaw całość na około pół godziny do ostygnięcia, a następnie podlej zaatakowaną roślinę. Warto po pewnym czasie przesadzić roślinę do innej doniczki z czystą ziemią, aby pozbyć się martwych larw.

Jak odgonić ziemiórki? Postaw miseczkę z tym płynem obok rośliny, a szkodniki nie zbliżą się do niej

Jeśli chcesz odstraszyć ziemiórki od swojej rośliny, możesz samodzielnie przygotować ekologiczną pułapkę. Jej wykonanie jest bardzo proste, ale potrzebujesz kilku składników. Przyda się:

  • plastikowa miseczka
  • ocet jabłkowy lub winny
  • woda
  • płyn do mycia naczyń
  • kurkuma w proszku

Do miski wlej pół szklanki wody, następnie dodaj kilka łyżek octu, odrobinę płynu do naczyń i kurkumę. Zmieszaj całość i postaw obok doniczki. Ziemiórki skuszone zapachem octu i żółtym kolorem kurkumy wlecą do miski, ale już z niej nie wyjdą. Lepka warstwa płynu do mycia naczyń zatrzyma je w środku i sprawi, że się utopią.

Więcej o: